Kraków gospodarzem najważniejszego spotkania wspólnoty luterańskiej w 2023?

W poniedziałek 13 sierpnia 2018 Prezeydent Jacek Majchrowski spotkał się z przedstawicielami komitetu organizacyjnego Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej.

Kraków gospodarzem najważniejszego spotkania wspólnoty luterańskiej w 2023?
Fot. Wiesław Majka

Delegacja komitetu organizacyjnego, na której czele stanął Arcybiskup Urmas Viilma, Wiceprezydent Światowej Federacji Luterańskiej i Arcybiskup Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Estonii odwiedziła Kraków ponieważ miasto zostało wskazane jako potencjalny organizator Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej w 2023 r.

To szczególne wydarzenie odbywa się co około 6 lat w różnych częściach świata. Pierwsze Zgromadzenie miało miejsce w 1947 r. w szwedzkim Lund, kolejne spotkania odbywały się m.in. w Budapeszcie (1984 r.), Hongkongu (2203 r.), Winnipeg (2010 r.), czy Windhoek (2017 r.).

Światowa Federacja Luterańska utworzona została w 1947 r. jako międzynarodowa organizacja zrzeszająca 145 kościołów z 98 krajów. Jednym z ważnych celów ŚFL jest prowadzenie dialogu ekumenicznego pomiędzy wspólnotą luterańską, a innymi wyznaniami.

Jeżeli Kraków zostanie gospodarzem Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej w 2023 duża część obowiązków organizacyjnych spoczywać będzie na barkach władz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, których przedstawiciel  Biskup Jerzy Samiec również uczestniczył w spotkaniu z Prezydentem. Niemałą rolę odgrywać będzie również parafia Ewangelicko-Augsburska w Krakowie. Parafia ta istnieje już od 1557 r., a pierwsze nabożeństwo zostało odprawione w ogrodzie bonerowskim, za bramą mikołajską. Od 1570 r. na mocy Unii Sandomierskiej wspólnota łączy dwie konfesje: ewangelicko-augsburską i ewangelicko-reformowaną. Parafia na przestrzeni kilkuset lat zmieniała swą lokalizację. Od 1816 r.  jej siedziba główna znajduje się w kościele św. Marcina na ulicy Grodzkiej. Zgromadzenie liczy 460 osób, a nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę i święta.

Żegnając się z Panem Prezydentem, który wyraził swoje wsparcie dla starań Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na rzecz organizacji Zgromadzenia Ogólnego w 2023 r., goście przekazali ciekawy upominek. Arcybiskup Viilma przekazał na ręce Prezydenta  kopię obrazu Henryka Siemiradzkiego „Chrystus uciszający burzę” z 1882  r., znajdującego się w ołtarzu kościoła św. Marcina. Ten jedyny w Krakowie niemuzealny obraz Siemiradzkiego został kilka lat temu odnowiony przy współpracy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (który pokrył 70% kosztów renowacji ) oraz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Marcina.

Decyzja o tym, czy Kraków gościć będzie Zgromadzenie Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej w 2023 r. powinna zapaść w czerwcu przyszłego roku.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia na OTOFoto Kronice Miasta 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie