Międzynarodowe święto książki w Krakowie

W czwartek, 25 października br. Prezydent Miasta Jacek Majchrowski oraz Ambasador Królestwa Szwecji w Polsce JE Stefan Gullgren otworzyli 22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Gościem honorowym tegorocznej edycji wielkiego święta książki była Szwecja.

Międzynarodowe święto książki w Krakowie
Fot. W. Majka - UMK

– W 2013 roku Kraków jako pierwsze słowiańskie miasto dołączył do elitarnego grona miast literatury UNESCO. Do uzyskania tego tytułu nie wystarczą najbogatsze tradycje i literacka sława, za tym tytułem stoi bezdyskusyjnie wielka tradycja Krakowa i wielkie literackie festiwale m.in. Miłosza, Conrada i bez wątpienia największe w Polsce Targi Książki, które co roku przyciągają tysiące czytelników. Życzę organizatorom, aby nadal tak wspaniale się rozwijały i umacniając swoją rangę. Korzystając z okazji chcę też podziękować autorom najnowszego albumu „Tysiąc skarbów Krakowa. Dzieje i sztuka”, który opowiada na nowo dzieje miasta przez pryzmat najcenniejszych obiektów dziedzictwa materialnego. Wydawnictwo jest próbą zbudowania nowej narracji o mieście, uwzględniającej najnowszy i nierzadko szybko się zmieniający stan badań dotyczący jego dziejów i tradycji. Publikacja w całości sfinansowana jest przez miasto Kraków – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

W tym roku Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbywały się od 25 do 28 października w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej. Organizatorzy zaplanowali liczne spotkania z autorami książek z Polski i zagranicy w tym specjalny cykl spotkań i wydarzeń towarzyszących współorganizowany przez Ambasadę Szwecji, pokazy teatralne oraz konkursy dla czytelników. Nie zabrakło również ciekawych przedsięwzięć dla najmłodszych oraz spotkań dedykowanych branży wydawniczo-księgarskiej. Podczas targów rozstrzygnięte zostały najważniejsze polskie plebiscyty i konkursy literackie.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia w galerii OTOFotokronika Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie