Słowacki prezent świąteczny dla krakowian

7 grudnia 2018 r. podczas Dnia Słowacji na krakowskich Targach Bożonarodzeniowych, przy Wieży Ratuszowej, rozświetlone zostało niezwykłe świąteczne drzewko. Dar Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie i Konsulatu Słowackiego w Gliwicach dla naszego miasta. Uroczystej iluminacji dokonali wspólnie Prezydent Jacek Majchrowski oraz Konsul Generalny Słowacji w Krakowie Tomáš Kašaj.

Słowacki prezent świąteczny dla krakowian
Fot. W.Majka - UMK

Obok choinki umieszczona jest tabliczka, która informuje w trzech językach: słowackim, angielskim i polskim o ważnej okazji, z jakiej świąteczne drzewko zostało podarowane Krakowowi. Słowacja od lipca br. do czerwca 2019 r. przewodniczy Grupie Wyszehradzkiej.

słowo PMK przy choince


Piękna, strzelista, 12,5 metrowa jodła pochodzi ze słowackich lasów. Słowacy podkreślają, że dbając o ekologię, podarowali nam drzewo, które było już wcześniej wytypowane przez leśników do wycinki w ramach ochrony drzewostanu.

Ten najpiękniejszy atrybut Świąt Bożego Narodzenia - pachnąca i wiecznie zielona choinka – debiutuje  w Krakowie w nowej roli: symbolu przyjaźni, i nie tylko cieszy oko, ale też przypomina o przyjacielskich i aktywnych relacjach łączących nasze miasto ze Słowacją.

Iluminacji choinki towarzyszył występ zespołu folklorystycznego "Dziugasovci" z Preszowa.

 

Zobacz zdjęcia z wydarzenia w OTOFoto Kronice Miasta

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie