Świąteczne spotkanie z Amerykańską Izbą Handlową

12 grudnia 2018 r. w Hotelu Sheraton odbyło się doroczne spotkanie Amerykańskiej Izby Handlowej Oddział Kraków/Katowice, w którym  uczestniczyli przedstawiciele większości z ponad 50 firm z kapitałem amerykańskim działających w Krakowie i Małopolsce.

Świąteczne spotkanie z Amerykańską Izbą Handlową
Fot. Wiesław Majka

W spotkaniu uczestniczył też Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, który w swoim wystąpieniu podziękował Jackowi Drabikowi, dyrektorowi AmCham Kraków & Katowice i B. Bixowi Aliu, Konsulowi Generalnemu Stanów Zjednoczonych w Krakowie, którzy wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa i Polskim Instytutem Filantropii zorganizowali niezwykle udane i oryginalne przedsięwzięcie o nazwie „Stolik Hoovera”.

Amerykańscy inwestorzy są obecni w Polsce od ponad 25 lat. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego, stan bezpośrednich inwestycji zagranicznych ze Stanów Zjednoczonych w Polsce na koniec 2013 r. wyniósł 9,4 mld dol. Daje to USA miano 7. inwestora w Polsce. Rzeczywista wartość amerykańskiego kapitału w Polsce jest wyższa, niż wynika to ze statystyk. Amerykańska Izba Handlowa szacuje całkowitą wartość zaangażowania inwestycyjnego USA w Polsce na ok. 20-30 mld dol. i zatrudnienie ogółem ok. 180 tys. osób. Szczególnie dużo amerykańskich inwestycji jest w branży nowoczesnych usług dla biznesu oraz branży badawczo-rozwojowej.

Spotkanie ubarwił koncert chóru International School of Kraków w Lusinie a zakończyły tradycyjne życzenia świąteczne i noworoczne.

Zobacz zdjęcia na OTOFOTOKronika Miasta Krakowa

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Sonda
Jubileusz 40-lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergi (26-28 lipca 2019 r.) oceniasz jako:
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie