Wizyta nowej Ambasador Irlandii w Polsce

W poniedziałek, 18 lutego Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się w swoim gabinecie z nową Ambasador Irlandii w Polsce J.E Panią Emer O’Connell.

Wizyta nowej Ambasador Irlandii w Polsce
Fot. W. Majka - UMK

W spotkaniu wziął udział także Dyrektor Enterprise Ireland Bartosz Siepracki, który jest odpowiedzialny w Ambasadzie Irlandii za kontakty handlowe i biznesowe.

Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador O’Connell w Krakowie po rozpoczęciu misji  dyplomatycznej w naszym kraju, we wrześniu ubiegłego roku. Jej Ekscelencja odwiedziła już stolicę Małopolski prywatnie, z rodziną, jako pierwsze miasto w Polsce. I już wtedy, jak twierdzi, nasze miasto ją zauroczyło.

Jednym z głównych tematów spotkania była zaplanowana na 13 marca br. wizyta Ministra Stanu Rządu Irlandii ds. dziedzictwa materialnego oraz ochrony przeciwpowodziowej Pana Kevina Morana w Krakowie. W programie wizyty mają znaleźć się spotkania multilateralne z przedstawicielami środowisk biznesowych, świata kultury oraz samorządowcami.

Pani Ambasador podkreślała silne związki Zielonej Wyspy i Polski, kładąc nacisk na rozwój handlu i kontaktów biznesowych. To właśnie intensyfikacja – tradycyjnie dobrych – wzajemnych polsko-irlandzkich relacji gospodarczych jest priorytetem działalności Ambasador Irlandii w Polsce. Duże znaczenie ma w tym przypadku oczywiście fakt, że wielu Polaków zamieszkujących Irlandię (nasz język ojczysty jest  w Irlandii słyszany częściej niż irlandzki) nawiązuje i rozwija kontakty biznesowe
z Polską.  Wielopłaszczyznowemu rozwojowi wzajemnych kontaktów sprzyja niewątpliwie bardzo serdeczne nastawienie Irlandczyków do Polski i Polaków.

Ambasador O’Connell podziękowała Prezydentowi Majchrowskiemu za realizowane już od 3 lat podświetlanie na zielono obiektów w naszym mieście w ramach Festiwalu Św. Patryka -  irlandzkiego Święta Narodowego przypadającego 17 marca. Oczywiście również i w tym roku zielonym światłem rozbłysną w tym dniu: kładka pieszo-rowerowa o. Bernatka, estakada Lipska-Wielicka oraz ekran ledowy Tauron Areny Kraków. Festiwal Św. Patryka w Polsce ma niezwykle ważny wymiar dla kontaktów Polsko-Irlandzkich symbolizując komunikację międzyludzką, ale też i międzykulturową współpracę.

Zdjęcia ze spotkania w OTOFoto Kronice Miasta Krakowa

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie