Wizyta Ministra Kultury Litwy

W czwartek, 3 października Prezydentowi Krakowa wizytę złożył Minister Kultury Republiki Litewskiej Mindaugas Kvietkauskas, któremu towarzyszyła Attaché Kulturalna Ambasady Litwy w Polsce Rasa Rimickaitė.

Wizyta Ministra Kultury Litwy
Fot. W. Majka - UMK

Spotkanie gabinetowe odbyło się bezpośrednio przed uroczystością otwarcia Schodów Czesława Miłosza na Bulwarze Poleskim. Litewski minister przebywał w Krakowie w związku z udziałem w międzynarodowym sympozjum „Czesław Miłosz i wiek XXI” organizowanym w dniach 3-4 października br. przez Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe w związku przypadającą w tym roku 15. rocznicą śmierci noblisty. Minister Kvietkauskas jest literaturoznawcą, tłumaczem i wybitnym znawcą dzieł Miłosza.

Podczas kurtuazyjnej wizyty rozmawiano o wspólnych projektach krakowsko-litewskich w dziedzinie kultury, zarówno tych już zrealizowanych, jak i planowanych. Obecny na spotkaniu Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury Robert Piaskowski podkreślał wspaniałą współpracę
z Ambasadą Litwy oraz władzami litewskimi w zakresie realizacji przedsięwzięć związanych z upamiętnieniem dzieła Czesława Miłosza, ale również pogłębiania współpracy środowisk naukowych, literackich i artystycznych naszych krajów.  

Była to już druga wizyta Ministra Kvietkauskasa w Krakowie po objęciu przez niego teki w litewskim rządzie w br. Wcześniej kilkukrotnie odwiedzał stolicę Małopolski. Ostatni raz (już jako Minister) był w Krakowie na początku czerwca br. uczestnicząc w Festiwalu Miłosza. Odwiedził wówczas mieszkanie Czesława Miłosza przy ul. Bogusławskiego, gdzie w bibliotece poety znalazł swoją własną książkę z odręczną dedykacją dla noblisty: ,,Profesorowi Czesławowi Miłoszowi z wielkim szacunkiem i życzeniami od całego grona studentów Uniwersytetu Wileńskiego, gorliwych czytelników Pana Profesora. 30 października 1999″.

Zobacz zdjęcia ze spotkania w OTOFoto Kronice Miasta Krakowa

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie