Komunikat archiwalny

Szopka krakowska przekracza granice - wystawy w Zagrzebiu i Mińsku

Już od wielu lat, tuż po ogłoszeniu wyników konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską i otwarciu pokonkursowej wystawy, organizowane są również zagraniczne ekspozycje prezentujące nagrodzone w poprzednich latach prace z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Projekty adresowane dla publiczności w różnych rejonach świata przybliżają zwiedzającym fenomen tej tradycji, kreując przy okazji magię Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku organizowane są dwie ekspozycje: w Mińsku i Zagrzebiu.

Szopka krakowska przekracza granice - wystawy w Zagrzebiu i Mińsku
Fot. MHMK materiały prasowe

12 grudnia w Narodowym Muzeum Historycznym Republiki Białorusi w Mińsku została otwarta wystawa Bożonarodzeniowe szopki krakowskie. W przestrzeni sal ekspozycyjnych czeka na zwiedzających świąteczny nastrój oraz prezentacja wybranych przykładów wielowieżowych, kolorowych scenek przedstawiających narodziny Chrystusa na tle krakowskiej architektury. Na ekspozycji zaprezentowano ponadto historię konkursu oraz zdjęcia budowli najczęściej inspirujących krakowskich szopkarzy.

szopki w Mińsku

Z kolei wystawa szopek udostępniona publiczności 15 grudnia w Towarzystwie Kulturalnym Mikołaj Kopernik w Zagrzebiu to już trzeci projekt zorganizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w ciągu ostatniego roku w Chorwacji. Po ekspozycjach w Muzeum Narodowym w Zadarze, przyszła kolej na wystawę zorganizowaną we współpracy z Polskim Konsulatem w Zagrzebiu i stowarzyszeniem przedstawicieli narodowości polskiej, które od 1990 r. organizuje wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym. Zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści będą mogli poznać najpiękniejsze nagradzane w ostatnich trzech dekadach przykłady. Wystawie towarzyszą filmy dokumentalne, których bohaterami są  krakowscy artyści szopkarze opowiadający o swojej pasji, metodach pracy i źródłach inspiracji.

Uzupełnieniem otwarcia ekspozycji w Zagrzebiu stało się uroczyste przekazanie przez Konsula Republiki Chorwacji w Krakowie, Pawła Włodarczyka szopki z elementami krakowskimi i chorwackimi na ręce Prezydent Republiki Chorwacji, Kolindy Grabar–Kiatorović.

Pokaż metkę
Autor: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie