Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Galicja z końca świata. Wystawa w Instytucie Cervantesa

Czy wiecie, że istnieje inna Galicja – od wieków przyciągająca i fascynująca swym pięknem? Leży ona na samym krańcu Europy – w północnozachodniej Hiszpanii. Instytut Cervantesa w Krakowie (ul. Kanonicza 12) zaprasza na wystawę fotografiiAdolfo Enríqueza przedstawiającą obrzędy, święta religijne i pejzaże hiszpańskiej Galicji.

Hiszpańska Galicja od wieków pozostaje krajem gościnnym. To właśnie tutaj starożytni wyznaczali koniec świata – Finis Terre, tutaj po dziś dzień zmierzają pielgrzymi podążający szlakiem św. Jakuba.Obecnie Galicja to kraina łącząca tradycję i nowoczesność. Zielony kraj nad brzegiem błękitnego morza ma wszystko, co potrzebne do szczęścia:  łagodny klimat, wspaniałe plaże, żyzne ziemie nawadniane tysiącem rzek, malowniczy pejzaż będący tłem historycznych wydarzeń, przede wszystkim zaś - otwartych ludzi.

Droga Św. Jakuba to jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. W rzeczywistości jest to podróż w głąb siebie, realizowana w scenerii galicyjskich krajobrazów, gdzie żyje się pełnią życia. Galicja szczyci się swoją przyrodą. Świadectwem tego jest 6 parków przyrodniczych oraz Park Narodowy Islas Atlánticas obejmujący rajskie wysepki Cíes z najlepszą – według rankingu dziennika „The Guardian" - plażą świata. Na 1700 km wybrzeża Galicji znajduje się ponad 770 km plaż, w większości z drobnym piaskiem i spokojnymi wodami. Tutejsze morze to także synonim dobrego jedzenia. Ryby i owoce morza z galicyjskich riasów słyną w całej Europie ze swej znakomitej jakości. W Galicji nie brakuje także dobrego wina. Działa tu 5 apelacji regionalnych win, a pochodzące z Galicji białe wina należą do najlepszych na świecie. Międzynarodowe uznanie zyskało również dziedzictwo kulturowe Galicji. Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zostały wpisane: Szlak Św. Jakuba, centrum historyczne Santiago de Compostela, mury w Lugo i wieża Herkulesa w La Coruña. W przyszłości do listy z pewnością dołączy także Ribeira Sacra - obszar w samym centrum regionu rozciągający się wzdłuż rzek Sil i Miño, z winnicami, barokowymi kościołami i klasztorami.

Wystawa fotografii Adolfo Enríqueza dokumentujących życie tej innej, dla większości krakowian egzotycznej Galicji prezentowana jest od 26 czerwca do 15 września 2014 r. w siedzibie krakowskiego Instytutu Cervantesa przy ul. Kanoniczej 12. Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Biurem Radcy ds.Turystyki przy Ambasadzie Hiszpanii oraz Xunta de Galicja. WSTĘP WOLNY! Serdecznie zapraszamy!

Adolfo Enríquez (ur. W Porto do Son, Galicja, 1965) zaczął fotografować przez przypadek, w wieku 14 lat, kiedy jego ojciec przyniósł do domu porzucony przez kogoś aparat Yashica Electro 35. Od tamtego dnia fotografia towarzyszy Adolfo na stałe. Dzisiaj jest to uznany fotografik zafascynowany krajobrazami Galicji. Owoce jego pasji podziwiać można w przewodnikach, czasopismach, na wystawach w całej Europie oraz w książkach „W stronę Santiago" i „Sinte Galicia".

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/681741738547721/

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2014-06-30
Data aktualizacji: 2014-07-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź