Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dokument lokacyjny Krakowa na liście UNESCO

Akt lokacyjny miasta Krakowa z 5 czerwca 1257 r. przechowywany w Archiwum Narodowym w Krakowie – to jedno z dzieł, które znalazło się na Liście Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata". Uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu na Listę odbędzie się dziś (17 października, piątek) w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. A już jutro i w niedzielę (18-19 października), w godz. 10.00-17.00, Dokument lokacyjny będzie można zobaczyć w siedzibie Archiwum Narodowego przy ul. Siennej 16. Wstęp wolny!

Dziś 17 października (piątek) zainaugurowana zostanie w Pałacu Prezydenta RP w Warszawie Lista Krajowa Programu UNESCO „Pamięć Świata". Wśród wpisanych na Listę dokumentów znalazły się najważniejsze dla historii i kultury państwa i narodu dzieła.

Wśród nich są także obiekty z Krakowa: Dokument lokacyjny miasta Krakowa z 1257 r. przechowywany w Archiwum Narodowym w Krakowie, a także „Banderia Prutenorum" Jana Długosza z 1448 r. ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej i opis żup bocheńskiej i wielickiej z 1518 r. przechowywany w Bibliotece Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Na liście znalazły się również: jak Ustawa Rządowa z 3 Maja 1791 r. przechowywana w Archiwum Głównym Akt Dawnych, autograf „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, przechowywany w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Przechowywany w Archiwum Narodowym w Krakowie Dokument lokacyjny miasta Krakowa z 5 czerwca 1257 r. wystawiony przez Bolesława Wstydliwego, to jeden z najstarszych i najcenniejszych dokumentów z zasobu. Na jego mocy Kraków lokowany został na prawie magdeburskim na wzór Wrocławia, stawał się gminą samorządową, na której czele stał dziedziczny wójt wraz z wybieraną wśród mieszczan ławą. Lokacja wprowadziła nowe założenia urbanistyczne i architektoniczne. Wytyczono wówczas istniejący do dziś plan zabudowy Krakowa, z największym wśród miast średniowiecznych rynkiem pośrodku i odchodzącymi od niego szerokimi ulicami. Przez przyjęcie prawa magdeburskiego miasto wchodziło w środkowoeuropejski system prawa miejskiego, które zapewniało miastu w dużym stopniu status autonomiczny, a ponadto obecność we wspólnocie nie tyle międzynarodowej, co ponadpaństwowej.

Dokument lokacyjny miasta Krakowa prezentowany będzie w siedzibie Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Siennej 16, w dniach 18-19 października (sobota - niedziela) w godz. 10.00-17.00. Wstęp wolny. Dodatkowe informacje: www.ank.gov.pl.

Także w dniach 18-19 października (sobota – niedziela), w godz. 10.00-14.00, w Bibliotece Jagiellońskiej wszyscy chętni będą mogli oglądać z bliska oryginał „Banderia Prutenorum", jego faksymile oraz inne publikacje związane z tym dziełem J. Długosza. Ponadto wystawiony zostanie „Opis żup bocheńskich i wielickich" z 1518 r., będący w posiadaniu Biblioteki naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2014-10-17
Data aktualizacji: 2014-10-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź