Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dzień Służby Zagranicznej RP

16 listopada był obchodzony jako Dzień Służby Zagranicznej RP. Z tej okazji, jak co roku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP zorganizowało dni otwarte, w ramach których można było spotkać się z przedstawicielami polskich instytucji dyplomatycznych za granicą oraz poznać specyfikę pracy dyplomatów. Spotkaniom towarzyszyły projekcje filmów, wystawy poświęcone modernizacji polskich placówek dyplomatycznych, historii MSZ oraz zmian w polskiej służbie zagranicznej na przestrzeni ostatnich 25 lat.

Dzień Służby Zagranicznej to święto obchodzone w rocznicę wysłania w 1918 r. przez Józefa Piłsudskiego pierwszej depeszy zagranicznej do przywódców państw świata, informującej o powstaniu niepodległego Państwa Polskiego. Święto zostało ustanowione decyzją Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego w 2009 r., w uznaniu osiągnięć ostatniego dwudziestolecia i roli dyplomacji w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Polską służbą zagraniczną kieruje Minister Spraw Zagranicznych. Tworzą ją dyplomaci i urzędnicy zatrudnieni w MSZ oraz w polskich placówkach dyplomatycznych. W rozumieniu tej definicji, administracja lokalna nie obejmuje służby zagranicznej. Jednak z perspektywy Krakowa - jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych na świecie polskich miast - kontakty międzynarodowe są ważnym instrumentem używanym w codziennej pracy Urzędu praktycznie w każdym obszarze zarządzania miastem. Miasto Kraków realizuje wiele projektów finansowanych ze środków unijnych i innych międzynarodowych mechanizmów finansowych. W dzisiejszych czasach przenoszenie dobrych praktyk wypracowanych przez miasta i regiony w zarządzaniu lokalnym weszło do standardowych działań samorządów. Dla efektywnego rozwoju miast i regionów znaczenie mają także spotkania i wymiany oficjalnych i roboczych delegacji. Budowanie pozycji Krakowa i Polski na arenie międzynarodowej brzmi dość górnolotnie, ale warto pamiętać, że wszyscy, którzy spotykają się z gośćmi zza granicy, realizują w Krakowie międzynarodowe projekty czy tylko oprowadzają po Krakowie – budują wizerunek naszego Miasta i kraju.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2014-11-18
Data aktualizacji: 2014-11-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź