Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Energia na obrazkach Tomiego Ungerera

Niezwykłe prace francusko-niemieckiego pisarza i rysownika Tomiego Ungerera, nazywanego przez niektórych Picassem ilustracji, od 12 grudnia można oglądać w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie (Św. Wawrzyńca 15) na wystawie zatytułowanej „Energia". Choć tematyka prac jest poważna, poczucie humoru artysty i jego satyryczne podejście poszerza nasze horyzonty i uczy patrzeć na świat z większym optymizmem.

Zainspirowany tematyką energii, Tomi Ungerer z humorem, zrozumieniem, w nasycony humanizmem sposób przedstawia swoją wizję energii w życiu codziennym. Wiedząc, jak wiele przyniosła społeczeństwu, niczym dziecko potrafi zachwycić się tym rewolucyjnym „produktem", odbieranym dzisiaj jako coś oczywistego. Artysta w oryginalny sposób przedstawia zabawne sytuacje, np. sprzęt gospodarstwa domowego, który potrafi odmówić posłuszeństwa. Tworzy poetycką wizję linii energetycznych, ukazuje energię płatającą figle w branżach, które nie mogą bez niej istnieć.

Jean-Thomas „Tomi" Ungerer (ur. 28 listopada 1931 w Strasburgu) to światowej sławy francuski ilustrator i autor ponad 70 dzieł, w tym dwóch tuzinów książek dla dzieci. Laureat prestiżowej nagrody zwanej Noblem literatury dziecięcej – Hans Christian Andersen Award (1998). Jako niestrudzony obrońca wartości, takich jak tolerancja i wzajemne poszanowanie kultur, a także zagorzały przeciwnik rasizmu, Tomi Ungerer został w 2000 roku mianowany przez Radę Europy Ambasadorem Dobrej Woli ds. Dzieci i Edukacji. Książki Tomiego Ungerera przetłumaczono na 39 języków. W Polsce ukazują się od 2009 roku, wyłącznie nakładem wydawnictwa Format. Dotychczas ukazały się: „Księżycolud", „Trzej zbójcy", „Przygody rodziny Mellopsów" oraz „Otto. Autobiografia pluszowego misia".

Zwiedzanie wystawy „Energia" możliwe jest od 12 grudnia 2014 r. do 15 stycznia 2015 r., od wtorku do niedzieli, w godzinach 10.00-16.00. Wystawę można zwiedzać w ramach biletu wstępu do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie (we wtorki wstęp bezpłatny!). Bilety: normalny 10 złotych, ulgowy 7 złotych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2014-12-09
Data aktualizacji: 2014-12-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź