Zobacz także...

Muzeum AK na francuskim festiwalu komiksu!

W dniach 10-11 października 2020 r. podczas Festiwalu Komiksu Historycznego „Traits de Memoire” w Compiègne we Francji krakowskie Muzeum Armii Krajowej prezentowało oryginał tzw. Raportu W – dziennika pisanego przez rotmistrza Witolda Pileckiego po pobycie w obozie Auschwitz. Raport W stał się inspiracją dla wyjątkowego komiksu o polskim bohaterze.

40-ta rocznica Nobla dla Miłosza

Dokładnie 40 lat temu - 9 października 1980 r. - ogłoszono, że laureatem literackiej nagrody Nobla został Czesław Miłosz, polski poeta żyjący na emigracji w USA, który późniejsze lata swojego życia związał z Krakowem. Wówczas decyzja Komitetu Noblowskiego, która zbiegła się w czasie z protestami „Solidarności” w Polsce, wywołała kontrowersje jako wybór „nieneutralny polityczny”. Dopiero później Sztokholm ujawnił, że nazwisko Miłosza było brane pod uwagę od co najmniej czterech lat i że został on nagrodzony nie za „bycie Polakiem” lecz za „bycie Poetą”. I to właśnie Poetą z dużej litery.

Kraków solidarny z osobami LGBT

W sobotę, 10 października, w geście solidarności i wsparcia dla społeczności LGBTQIA fasadę Centrum Kongresowego ICE Kraków rozświetliły tęczowe barwy.

Pożegnalna wizyta Ambasadora Japonii

1 października 2020 roku pan Tsukasa Kawada złożył wizytę w gabinecie prezydenta Miasta Krakowa po raz ostatni w funkcji Ambasadora Japonii – jego ponad dwuletnia misja w Polsce dobiega końca 16 października.

Ambasador Australii z wizytą w krakowskim magistracie

Gospodarka i pandemia COVID-19 były głównymi tematami pierwszej oficjalnej wizyty Ambasadora Australii Lloyda Brodricka w Krakowie, która odbyła się w dniu 29 września 2020 r.

Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy. W październiku zobacz wystawę na Plantach!

Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie oraz Instytut Kultury Willa Decjusza zapraszają do zwiedzania wystawy „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”. Można ją oglądać od 1 do 31 października w samym centrum naszego miasta – na krakowskich Plantach, na trasie pomiędzy ul. Poselską i Wawelem. Termin wystawy nie został wybrany przypadkowo – październik jest od 40 lat hucznie celebrowany w USA jako Miesiąc Dziedzictwa Polskiego.

Andrzej Tombiński uhonorowany Wielką Odznaką Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii

W czwartek, 24 września były Honorowy Konsul Generalny Austrii w Krakowie Andrzej Tombiński otrzymał Wielką Odznakę Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii z rąk Ambasadora Republiki Austrii J.E. dra Wernera Almhofera.

StartujeMY o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023

Kraków ponownie ubiega się o tytuł „Zielonej Stolicy Europy”. Europejskie miasta, które złożą aplikację w konkursie, zostaną ocenione w dwunastu kategoriach. Kraków w swoim wniosku wskaże plany na najbliższe lata, skupiające się na dążeniu do bycia miastem ekologicznym i przyjaznym dla mieszkańców.

Wizyta deputowanych do Niemieckiego Bundestagu

W czwartek, 24 września Prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu wizytę złożyli niemieccy deputowani z partii Sojusz 90/Zieloni: Ulle Schauws oraz Sven Lehmann. W spotkaniu uczestniczył również Jerzy Szczęsny, doradca frakcji Sojusz 90/Zieloni ds. polityki antydyskryminacyjnej i społecznej, Konsul Generalny Niemiec w Krakowie dr Michael Groß oraz Nina Gabryś, przewodnicząca krakowskiej Rady ds. Równego Traktowania, Radna Miasta Krakowa.

Powitalna wizyta Konsul Generalnej Francji w Krakowie Anne Schmidt-Riou

22 września 2020 r., w pierwszych dniach swojego pobytu w Krakowie, Pani Konsul złożyła wizytę Prezydentowi Miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiemu.

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie