Zobacz także...

Międzynarodowo na ślubnym kobiercu

W ubiegłym roku w krakowskim Urzędzie Stanu Cywilnego zawarto 258 związków małżeńskich, w których co najmniej jedna osoba była cudzoziemką lub cudzoziemcem. W tej liczbie jest też 21 małżeństw, gdzie obydwoje nowożeńcy nie byli Polakami.

Krakowskie konsulaty – wydarzenia zrealizowane w 2019 roku

Międzynarodowe kongresy i konferencje, wydarzenia kulturalne na najwyższym szczeblu, wizyty ważnych gości. Miniony rok 2019 był pracowity i z pewnością bardzo udany pod względem wzmacniania marki Krakowa na arenie międzynarodowej!

Dużą rolę odgrywa w tym zakresie także aktywna działalność akredytowanych w naszym mieście zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych, które w 2019 roku zrealizowały wiele ciekawych projektów i inicjatyw.

Przedstawiamy kalendarium tych wydarzeń, którymi podzieliły się z nami wybrane krakowskie placówki.

„Krakowiacy” na świątecznym koncercie we Lwowie

Lajkonik i tradycyjne krakowskie stroje ozdobiły Lwowski Jarmark Bożonarodzeniowy. Na zaproszenie Wydziału Promocji Miasta Lwowa, 8 stycznia 2020 r.  zespół „Krakowiacy” wziął udział w tradycyjnym świątecznym „Pochodzie Kolędników” ulicami Lwowa i wystąpił na lwowskim rynku podczas bożonarodzeniowego koncertu.

Kondolencje Prezydenta po katastrofie ukraińskiego samolotu w Iranie

8 stycznia świat obiegła informacja o katastrofie samolotu ukraińskich linii lotniczych w pobliżu Teheranu (Iran). Prezydent Miasta Krakowa wystosował listy z kondolencjami do Ambasadora Ukrainy w RP Andrija Deszczyci oraz Kierownika Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie Sergija Sydiuka. 9 stycznia Jacek Majchrowski dokonał również wpisu w księdze kondolencyjnej wyłożonej w Konsulacie.

Budapeszt w fotografii Jacka Balcewicza

Belváros-Lipótváros to tytuł wystawy fotograficznej Jacka Balcewicza zorganizowanej staraniem Muzeum Fotografii, a prezentowanej w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego u stóp Wawelu przy ul. Powiśle 11.

Chanuka 5780 w Krakowie

W sobotę 28 grudnia 2019 roku w Synagodze Kupa przy ul. Miodowej miało miejsce uroczyste zapalenie siódmej świecy chanukowej.

Ambasador Litwy z wizytą w magistracie

W piątek, 20 grudnia 2019 r. Ambasador Republiki Litewskiej J.E. Eduardas Borisovas złożył wizytę oficjalną Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu. W spotkaniu udział wziął również Konsul Honorowy Litwy w Krakowie prof. Jan Widacki.

Europejskie Dziedzictwo Kulturowe - muzyka, która łączy

Krakowskie szkoły muzyczne są aktywnym uczestnikiem projektów programu Erasmus +. W tym roku zakończył się projekt pn. „Muzyka narodowa krajów Europy jako perspektywa edukacyjna i zawodowa młodzieży muzycznej” realizowany przez partnerskie szkoły: koordynującą Szkołę Muzyczną I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie, NUMSI „Prof. Pancho Vladigerov” z Burgas, Szkołę Muzyczną im. Kroó w Budapeszcie oraz Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie,  

Rada Dyrektorów OWHC na spotkaniu w Krakowie

49. Posiedzenie Rady Dyrektorów Organizacji Miasta Światowego Dziedzictwa (OWHC) odbyło się w Krakowie w dniach 11-13 grudnia 2019 r. Od czerwca br. Prezydent Krakowa jest także prezydentem OWHC. 

Prezydent Krakowa z Nagrodą „Rzeczpospolitej” im. Giedroycia

Za wieloletnie pielęgnowanie relacji między Polską i Ukrainą, w szczególności zaś między Krakowem i Lwowem – tak kapituła Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia uzasadniła przyznanie w tym roku wyróżnienia prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu.

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie