Zobacz także...

Wielkanocne rekordy

Najważniejsze dla chrześcijan na całym świecie  Święto Wielkiej Nocy może być kojarzone z różnymi tradycjami, choć posiada „pakiet" stałych symboli-atrybutów: jajko, baranek, zajączek wielkanocny... Choć powszechne i „typowe" wyjątkowo często padają one ofiarą ludzkiej kreatywności. Prezentujemy zestaw wielkanocnych rekordów!

Przystanek Kraków: Artystyczne spełnienie, czyli Wit Stwosz w Krakowie

Wit Stwosz, mimo iż był Niemcem, w istotny sposób włączył się w nurt polskiej sztuki końca XV wieku i wywarł na nią duży wpływ. Pamięć o jego dokonaniach artystycznych jest w Krakowie nadal żywa.

Miasto dla Pielgrzyma: Nidarosdomen w Trondheim

O tym, że Kraków nie jedno ma imię doskonale wiedzą mieszkańcy naszego miasta i tłumnie odwiedzający je turyści. „Coś dla siebie" znajdzie tutaj miłośnik zabytków i pielgrzym, meloman, mól książkowy, kibic, student, smakosz, ale też ekolog, czy przedstawiciel – wymagającej wszakże! – dziatwy. Czy wam też zdarza się podczas zagranicznych wojaży wcielać w którąś ze wspomnianych ról? Jeśli tak, to nasz  tematyczny przewodnik po miastach partnerskich Krakowa jest właśnie dla was!

Co kraj, to obyczaj, czyli Święta na świecie

Boże Narodzenie, Sylwester, a może Święto Trzech Króli? Jakie smakołyki znajdziemy na świątecznych stołach w różnych krajach? Jakie są charakterystyczne dla różnych narodowości świąteczne tradycje i przesądy? Zanim przygotowania do Wigilii pochłoną nas do reszty, proponujemy waszej uwadze świąteczną podróż dookoła świata!

Śpiąca piękność i jej eko-obywatele

Nad brzegami Garonny w Bordeaux stoi niepozorny kamienny budynek. Kilka dziesięcioleci temu pracowali tu urzędnicy pobliskich doków, a prostota ich siedziby doskonale wpisywała się w nijakość otoczenia. Teraz to przeszłość, którą z rzadka i bez rozrzewnienia wspominają jedynie starsi mieszkańcy miasta.

Elegancja Francja!

W którym kraju wynaleziono okręt podwodny, domy handlowe, suknię ślubną i Deklarację Praw Człowieka? Dorzućmy do tej listy tytuł najczęsciej odwiedzanego przez turystów i najbardziej „romantycznego" państwa świata, z którego pochodzi najwięcej gatunków sera i... laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Czy już zgadliście?

Ekonomiczne Eldorado w Wielkim Stepie? Poznajcie Kazachstan!

„Nieciekawa" przeszłość historyczna vs. oszałamiający potencjał gospodarczy i ambitne plany na przyszłość. Według strategii ogłoszonej przez prezydenta Nursułtana Nazarbajewa do 2030 roku Kazachstan ma się stać jedną z najważniejszych gospodarek świata. Jednak już teraz kraj ten skutecznie  intryguje podróżników i kusi zagranicznych inwestorów – także z Polski.  Poznajcie z nami Kazachstan!

Festiwal w Edynburgu czy edynburskie festiwale?

Zaistnieć na międzynarodowym festiwalu w Edynburgu to spełnienie marzeń twórców i zespołów artystycznych z całego świata. Ciesząca się olbrzymią renomą gigantyczna impreza przyciąga ludzi teatru i muzyków, ale również inne interesujące wydarzenia kulturalne mają szansę zostać tu zauważone i docenione.

Zaaplikuj sobie Edynburg!

Jeszcze całkiem niedawno PWN tłumaczyło słowo aplikacja jako zapożyczony z angielskiego i pretensjonalny synonim do „wniosek, podanie". Obecnie aplikacja to dla większości z nas po prostu oprogramowanie, które robi furorę na całym świecie. Wiedzą o tym dobrze urzędnicy z edynburskiego ratusza i działają, aby ta nowoczesna technologia poprawiała jakość życia w ich mieście.

Nie tylko panowie w spódniczkach, czyli z czego słynie Szkocja

Dudy, kilt, whisky, św. Andrzej i popłoch pospolity – charakterystyczny kwiat, błędnie utożsamiany z ostem. Obejmująca północną część Wielkiej Brytanii, a także wyspy Hebrydy, Orkady i Szetlandy, Szkocja to bodaj najbardziej charakterystyczna część składowa Zjednoczonego Królestwa i dawne niezależne królestwo o bogatej kulturze i tradycjach.

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie