Zobacz także...

Nie tylko panowie w spódniczkach, czyli z czego słynie Szkocja

Dudy, kilt, whisky, św. Andrzej i popłoch pospolity – charakterystyczny kwiat, błędnie utożsamiany z ostem. Obejmująca północną część Wielkiej Brytanii, a także wyspy Hebrydy, Orkady i Szetlandy, Szkocja to bodaj najbardziej charakterystyczna część składowa Zjednoczonego Królestwa i dawne niezależne królestwo o bogatej kulturze i tradycjach.

Święty Franciszek, Internet i finanse

„Nie od razu Rzym zbudowano" głosi przysłowie. Okazuje się jednak, że podobnie jak budowa wiecznego miasta, odnowa jego niezrównanych zabytków niekiedy też zajmuje sporo czasu. Ogrom unikalnych dzieł sztuki i wyjątkowych zabytków generuje ogromną konkurencję. Nierzadko zabytek, który gdzie indziej byłby priorytetem, w Rzymie musi czekać w kolejce do renowacji. Tak było również w przypadku pewnej szczególnej celi należącej do rzymskich franciszkanów. Na ratunek przyszła nowoczesność.

Viva Italia! Poznaj Włochy z „Krakowem Otwartym na Świat”

Charakterystyczny „bucik" Półwyspu Apenińskiego rozpoznać na mapie potrafi nawet małe dziecko, a lista pozytywnych skojarzeń ze słoneczną Italią jest równie długa jak jej historia i równie bogata, jak jej kultura. Odwiedźcie z nami kraj zabytków starożytności, kuchni która podbiła wszystkie kontynenty i ludzi z temperamentem. Zapraszamy do Włoch i Rzymu – „Stolicy Świata"!

Zróbmy sobie nowoczesny raj, czyli postindustrialna sielanka w centrum Wilna

Letni teatr, drewniana altanka kawiarniana, klasztorne ogrody, a między nimi nieliczne młyny i farbiarnie wykorzystujące wodę z pobliskiego kanału. Tak było jeszcze do połowy XX wieku...

Čiurlionis – sztandarowa postać kultury litewskiej

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis to najwybitniejsza postać w kulturze litewskiej przełomu XIX i XX wieku. Mimo iż żył krótko, pozostawił po sobie bogaty dorobek w dziedzinie sztuk plastycznych i muzyki. Litwini uznają go za jednego z największych swoich artystów i traktują jak bohatera narodowego.

Republika Użupio. Rzecz o wileńskich separatystach

Założona w XVI wieku przez rzemieślników, zasiedlona w XVIII-XIX w. przez miejską biedotę i wreszcie przekształcona w XX w. przez młodych artystów i hipsterów w tzw. „modne miejsce", o prawdziwie niekonwencjonalnym klimacie – Użupio, czyli Zarzecze, jest nie tylko jedną z najbardziej charakternych dzielnic Wilna, ale także „odrębną" Republiką z własną konstytucją, prezydentem, rządem i armią.

„Ty jesteś jak zdrowie!”, czyli za co cenimy Litwę?

Szczególnie bliska Polakom ze względu na wiele historycznych powiązań, Litwa jest krajem niezwykłym i zaskakującym. Mimo, że szybko rozwija się i dogania nowoczesną Europę, wciąż zadziwia bogatą tradycją i obrzędami, które są kultywowane w poszczególnych jej regionach. Zobacz, za co kochamy ten kraj!

Nie tylko Rio się bawi. Karnawał w Ameryce Południowej

Okres balów, maskarad, pochodów i zabaw od Święta Trzech Króli do Środy Popielcowej powszechnie znany jest jako karnawał. Rozwinął się on początkowo w Europie, gdzie do dziś w wielu miejscach jest hucznie obchodzony. Szczególnie barwnie prezentuje się jednak w Ameryce Południowej. W Rio de Janeiro, ale nie tylko tam.

Nauka + natura = innowacyjna turystyka w Chile

Jeszcze kilka miesięcy temu były tylko trzy takie miejsca na świecie. 6 listopada 2013 r. do awangardy gwiezdnych rezerwatów dołączył park narodowy Fray Jorge odległy o kilkadziesiąt kilometrów od La Sereny – jednego z trzech krakowskich honorowych bliźniaków na kontynencie południowoamerykańskim.

Egzotyka na wiosenne przesilenie. Przybliżamy Amerykę Południową!

Gdy odwilż za oknem zdradza syndromy nadchodzącej wiosny, warto jej pokibicować i podgrzać nieco klimat! Zapraszamy do celebrowania karnawałowej atmosfery przez bliższe poznanie honorowych miast bliźniaczych Krakowa z krajów południowoamerykańskich: chilijskiej La Sereny, brazylijskiej Kurytyby i ekwadorskiego Quito.

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie