Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zdobi i sławi - a to bombka właśnie

W ten niezwykły czas, gród Kraka skrzy się świątecznie, a pośród bożonarodzeniowych ozdób uwagę przykuwają nie tylko świetliste smoki lecz i piękne bombki w skali maxi, które śmiało przysiadły na krakowskim bruku. Ich szklany choinkowy pierwowzór ma historię, której podstawy są faktograficznie równie co on kruche, za to światowa kariera iście królewska, jak nasze miasto.  

Wieść gminna niesie, bo też i nie są to twarde, weryfikowalne historyczne dane, a raczej rodzaj legendarnej opowieści z pradziejów bombki, że pierwsza na świecie szklana ozdoba choinkowa powstała około roku 1847 w miejscowości Lauscha w Niemczech. Ubogi rzemieślnik pracujący jako dmuchacz szkła w niewielkiej lokalnej manufakturze miał wymyślić i wykonać kolorową szklaną bańkę, aby zawiesić ją na wigilijnym drzewku, nie stać go było bowiem na upowszechnione w tamtych czasach ozdoby czyli czekoladowe łakocie, cukierki, jabłka czy też bakalie. Tak oto nasi zachodni sąsiedzi dali światu zarówno bombka-pamiątka z Lauschachoinkę jak i bombkę.

Po Niemczech bombki w Europie najpierw pojawiły się na Wyspach Brytyjskich, a następnie podbijały serca arystokracji i bogatych mieszczan w kolejnych krajach starego kontynentu, aby pod koniec XIX w. zawitać do Stanów Zjednoczonych. W Polsce te piękne szklane ozdoby dość szybko zyskały popularność. Warto dodać, iż pierwotnie na naszych świątecznych drzewkach królowały często bombki sprowadzane z Norymbergi

Z czasem obok tradycyjnych, okrągłych zaczęły się pojawiać się również bombki we wszelakich, najbardziej wymyślnych kształtach i kolorach zbombka na choince w UMK fantasmagorycznymi zdobieniami. Dzisiaj niemal nie sposób wyobrazić sobie tradycyjnej choinki bez  nich, a Polska jest prawdziwą światową potęgą w dziedzinie produkcji i eksportu tej ozdoby zarówno w klasycznym, eleganckim jak i ekstrawaganckim wydaniu. W ubiegłym roku media zelektryzowała wieść, że bombki naszej rodzimej produkcji zawieszone zostały na „pierwszej choince Ameryki” w Białym Domu.

W Polsce, w miejscowości Nowa Dęba pod Tarnobrzegiem funkcjonuje, absolutnie unikatowe, Muzeum Bombki Choinkowej szczycące się kolekcją złożoną z kilku tysięcy ręcznie wyprodukowanych bombek z wielu krajów w tym i polskich arcydzieł tego rzemiosła. bombka-ciuchcia

Kraków jako niekwestionowana turystyczna stolica naszego kraju wiedzie niewątpliwie prym także i w dziedzinie promowania polskich bombek. Te kruche cacka, są bardzo chętnie kupowane przez turystów z całego świata, zachwyconych maestrią polskich rzemieślników. Dumnie zdobią później bożonarodzeniowe drzewka współtworząc magię świąt w rozmaitych zakątkach naszego globu.

PMK z bombką bożonarodzeniową - Rynek

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2015-12-23
Data aktualizacji: 2016-01-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź