Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Witaj w Polsce - informator dla cudzoziemców

Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa opracowało broszurę „Witaj w Polsce - pakiet powitalny dla cudzoziemców mieszkających w Krakowie”. Dokument w języku angielskim i ukraińskim ma zapewnić cudzoziemcom mieszkającym w naszym mieście dostęp do kompleksowych informacji związanych z ich pobytem w Polsce.

Broszury zostały wydane w wersji elektronicznej oraz papierowej. Zawierają informacje m.in. na temat zasad korzystania ze służby zdrowia i edukacji, możliwości uzyskiwania świadczeń socjalnych i ubezpieczeń, zasad wykonywania pracy, sposobu postępowania w przypadkach pokrzywdzenia przestępstwem oraz wynajmu mieszkań i uzyskiwania prawa jazdy. Znalazły się w nich także przydatne adresy urzędów i organizacji w Krakowie świadczących cudzoziemcom pomoc, w tym bezpłatną pomoc prawną. Broszura dostępna jest w angielskiej i ukraińskiej wersji językowej.

Broszury będą dystrybuowane, zarówno w wersji papierowej i elektronicznej w krakowskich urzędach, organizacjach i punktach informacyjnych.

Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, ma wieloletnie doświadczenie w świadczeniu bezpłatnej pomocy prawnej grupom zagrożonym wykluczeniem i dyskryminacją, przede wszystkim migrantom i uchodźcom.

Kraków ma jeden z największych odsetków cudzoziemskich mieszkańców w Polsce. Zameldowanych jest tu 6730 cudzoziemców, liczba ta nie obejmuje jednak osób przebywających w Krakowie poniżej trzech miesięcy lub niezameldowanych. Ponadto do miasta przyjeżdża co roku ponad 2 mln cudzoziemców. Miasto stanowi zarówno ważny ośrodek uniwersytecki i turystyczny jak i biznesowy, co sprawia, że w mieście przebywają cudzoziemcy o różnym pochodzeniu, wieku, statusie materialnym i sytuacji, w tym osoby narażone na dyskryminację.

Materiały dla cudzoziemców zostały opracowane w wyniku rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Krakowa na realizację w 2015 roku zadania publicznego w zakresie: Upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji, w tym: 1) Program przeciwdziałania rasizmowi i ksenofobii - organizacja wydarzenia nawiązującego do idei Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową 2) Program przeciwdziałania rasizmowi i ksenofobii – pakiet powitalny dla cudzoziemców.

Miejski portal dla organizacji pozarządowych: ngo.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2016-02-09
Data aktualizacji: 2016-02-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź