Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Łódź chce dołączyć do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO

14 października 2016 r. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska ogłosiła, że Łódź będzie się ubiegać o tytuł Miasta Filmu w ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Cieszymy się z podjęcia tego wyzwania, którego inicjatywa wyszła od Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i KBF. Właśnie za namową Krakowa – Miasta Literatury UNESCO od 2011 r. – o tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie muzyki skutecznie ubiegały się w 2015 r. Katowice.

Koordynacją prac związanych z przygotowaniem wniosku aplikacyjnego Łodzi do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO zajmie się Narodowe Centrum Kultury Filmowej.

- Choć przed Łodzią długi proces przygotowania aplikacji, integracji zasobów i środowisk filmowych i okołofilmowych, zbudowania wieloletniej strategii współpracy oraz wsparcia, a także wykazania się ambicjami nie tyle dla zdobycia lauru, ale dla podjęcia ważnej odpowiedzialności za rozwój całego sektora audiowizualnego, branż powiązanych, a także innych - korespondujących z filmem - dziedzin gospodarki kreatywnej - to kapitały są bezsprzeczne, a ambicja godna szacunku – komentuje decyzję Łodzi Robert Piaskowski, koordynator Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

- Chcemy pokazać nasz dorobek. Chcemy pokazać Łódź jako miasto, w którym w dziedzinie filmu dużo działo się, dzieje się nadal i będzie się działo w przyszłości. Jeśli chodzi o naszą historię, tradycję, instytucje związane z filmem jesteśmy na pewno jedynym takim miastem w Polsce, dlatego mam nadzieję, że wygramy tę konkurencję - powiedziała podczas konferencji Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Uzyskanie tytułu pozwoli Łodzi nie tylko jeszcze lepiej zadbać o filmowe dziedzictwo, ale przede wszystkim rozwijać nowe inicjatywy i projekty, nawiązywać współpracę międzynarodową na większą skalę, wymieniać się wiedzą i doświadczeniami.

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO powstała w 2004 r., aby promować kreatywność jako element zrównoważonego rozwoju miast. Obecnie tworzy ją 116 miast z 54 krajów, wyróżnionych tytułem w jednej z siedmiu dziedzin: rzemiosła artystycznego i sztuki ludowej, sztuki mediów, filmu, wzornictwa, gastronomii, literatury lub muzyki.

Kraków dołączył do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO - jako pierwsze miasto w Polsce – w 2011 r. w dziedzinie literatury. Za namową Krakowa, o tytuł Miasta Muzyki UNESCO skutecznie ubiegały się w 2015 r. Katowice. Teraz cieszymy się z wyzwania podjętego przez Łódź i jesteśmy gotowi wspierać starania kolejnego polskiego miasta.

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2016-10-14
Data aktualizacji: 2016-10-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź