Krakowski poeta Adam Zagajewski z nagrodą Księżnej Asturii

Poeta Adam Zagajewski otrzymał prestiżową nagrodę Księżnej Asturii (Premio Princesa de Asturias) w dziedzinie literatury. W tym roku o wyróżnienie ubiegało się 38 twórców, wśród nich Michel Houellebecq.

Krakowski poeta Adam Zagajewski z nagrodą Księżnej Asturii
Fot. Frankie Fouganthin / CC BY-SA 4.0

Jak podaje RMF Classic, powołując się na hiszpańską agencję prasową EFE, Adam Zagajewski jest pierwszym Polakiem uhonorowanym tą nagrodą w jej 37-letniej historii.

Z kolei w artykule w dzienniku „El Mundo” poświęconym krakowskiemu twórcy, Luis Alemany zapowiada, że laureat odbierze nagrodę podczas listopadowej gali w Oviedo, stolicy Asturii i podkreśla, że „dzięki decyzji jury, tysiące Hiszpanów poznają nazwisko Polaka, który w przyszłości ma szanse na literackiego Nobla”.

Nagroda Księżnej Asturii (wcześniej Nagroda Księcia Asturii), przyznawana jest w Hiszpanii dorocznie od 1981 r. przez Fundację Księcia Asturii osobom, organizacjom i innym jednostkom z całego świata za znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych, humanistycznych i spraw publicznych.

Adam Zagajewski urodził się we Lwowie w 1945 r. Należy do najbardziej znanych współczesnych twórców polskich. Jest poetą, prozaikiem, eseistą i tłumaczem, laureatem wielu prestiżowych nagród literackich.

Pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie