Solidarni z Aleppo – akcja w czasie sesji UNESCO

41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie będzie towarzyszyć akcja charytatywna na rzecz mieszkańców Aleppo. Przeprowadzona zostanie zbiórka funduszy w dniach sesji (2–12 lipca), odbędzie się także koncert na Bulwarze Wołyńskim (9 lipca). Wystąpią między innymi: Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek i Halina Mlynkova. Akcja jest objęta honorowym patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków, prof. Magdaleny Gawin.

Solidarni z Aleppo – akcja w czasie sesji UNESCO
Fot. materiały prasowe

Rekonstrukcja historycznego centrum Warszawy – Starego i Nowego Miasta oraz Traktu Królewskiego była przedsięwzięciem bez precedensu w historii. W 1980 roku ten zbiorowy wysiłek mieszkańców stolicy, historyków sztuki oraz konserwatorów został doceniony przez Komitet Światowego Dziedzictwa – historyczne centrum Warszawy zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

− Wydawało się, że rekonstrukcja zabytków Warszawy przeszła już do historii, nie przykuwa uwagi świata. Dzisiaj się to bardzo zmieniło, powodem jest zniszczenie miast – głównie Aleppo. Pytanie o to, jak odbudować miasta po wojnie ponownie pojawiło się na forum UNESCO. Plany dotyczące przyszłej odbudowy Aleppo spowodowały, że oczy UNESCO są powtórnie zwrócone na Warszawę. Polacy przeszli przez podobne doświadczenie całkowitego zniszczenia miasta i dlatego podzielimy się naszymi umiejętnościami i wiedzą dotyczącą odbudowy, tak, aby w przyszłości Aleppo, jak Warszawa, podniosło się z ruin. − powiedziała wiceminister kultury Magdalena Gawin.

Kwesta na rzecz mieszkańców Aleppo będzie przeprowadzona w Centrum Konferencyjnym ICE podczas obrad 41. Sesji UNESCO oraz na terenie Krakowa od 2 do 12 lipca. Przy kościele Mariackim od 6 lipca będzie działał namiot: punkt informacyjny, w którym można nie tylko przekazać darowiznę, ale również więcej dowiedzieć się o potrzebach mieszkańców Aleppo. Można również wysłać charytatywny SMS (z hasłem SYRIA pod numer 72 052, koszt 2,46 z VAT).

W niedzielę 9 lipca o godz. 21.00 na Bulwarze Wołyńskim odbędzie się również koncert „Solidarni z Aleppo”. Wystąpią m.in.: Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova, Marek Piekarczyk, Milo Kurtis, Ray Wilson.

Pieniądze zebrane podczas akcji zostaną przekazane Caritas Polska, z przeznaczeniem na pomoc mieszkańcom Aleppo. Caritas Polska jest instytucją charytatywną, której początki sięgają lat 20. XX wieku. Poza działalnością w Polsce pomaga m.in. w Syrii, Iraku, Libanie, Jordanii, Nepalu, na Ukrainie, Białorusi, Kazachstanie, na Sri Lance, w Ekwadorze, w Sudanie Południowym i w wielu innych miejscach. W Syrii pomaga od 2013 r., finansuje działanie szpitali, przekazuje paczki żywnościowe, leki, ubrania oraz pieniądze na prąd i wodę. Caritas Polska prowadzi obecnie największy w Polsce społeczny projekt pomocy dla mieszkańców Aleppo, wspierając 4200 mieszkających tam rodzin, pomaga również syryjskim uchodźcom w Libanie i Jordanii. Do tej pory przekazano na ten cel ponad 8,5 mln zł.

Honorowy patronat: prof. Magdalena Gawin – Generalny Konserwator Zabytków

Organizator: Caritas Polska

Partnerzy: 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. W. Pileckiego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Kraków, Telewizja Polska.

Pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie