Chorwacja przy krakowskim Rynku

W poniedziałek 24 lipca 2017 r. w Międzynarodowym Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy „Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović”, w którym wzięli udział Minister Kultury Chorwacji Nina Obuljen Koržinek, przedstawiciele władz Polski, Wiceprezydent Zagrzebia Jelena Pavičić Vukičević, Ambasador Chorwacji w Polsce Andrea Bekić, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Andrzej Kulig oraz przedstawiciele instytucji kultury obydwu krajów. Wystawa została przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z Muzeji Ivana Meštrovicia: Galerija Meštrović w Splicie i Atelijer Meštrović w Zagrzebiu.

Chorwacja przy krakowskim Rynku
Fot. materiały prasowe / Międzynarodowe Centrum Kultury

Adriatycka epopeja to pierwsza w Polsce prezentacja prac Ivana Meštrovicia i zarazem sztuki chorwackiej tej klasy. Meštrović jest największym chorwackim artystą XX wieku i jednym z najważniejszych artystów środkowoeuropejskich. W wyjątkowy sposób łączył rzeźbę z architekturą i urbanistyką, dziedzictwo antyczne i bizantyńskie z modernizmem, Słowiańszczyznę i Bałkany z cywilizacją śródziemnomorską. W Galerii MCK prezentowanych jest 30 prac genialnego rzeźbiarza, ukazujących całe bogactwo i różnorodność jego artystycznej działalności. Ivan Meštrović (1883–1962) to nie tylko znany artysta - rzeźbiarz i architekt - który budował mosty łączące Chorwację i jej kulturę z Europą i Stanami Zjednoczonymi Ameryki. W jego biografii sztuka splata się z polityką i odzwierciedla wiele dramatycznych wyzwań, jakim stawić musieli czoła artyści środkowoeuropejscy w XX wieku. Na uwagę zasługuje fakt, że Meštrović wziął udział w międzynarodowym konkursie na pomnik Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Jednak realizację tego projektu przerwał wybuch II wojny światowej.

 

Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Prezydent Republiki Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović.

 

Więcej informacji na stronie Międzynarodowego Centrum Kultury

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie