Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków na Jedwabnym Szlaku

22 września 2017 r. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z delegacją chińskiego miasta Chengdu, które stanowi punkt początkowy Południowego Jedwabnego Szlaku.

Fot. Wiesław Majka

Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie liczą 4500 lat, a miasto i jego kultura mają aż 2300 lat. Obecnie Chengdu to popularny wśród turystów ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy szczycący się rozwiniętym przemysłem wysokich technologii, elektronicznym, maszynowym, chemicznym i wieloma innymi.

Na czele delegacji stał Sekretarz Komitetu Komunistycznej Partii Chin Chengdu Fan Ruiping, a towarzyszyli mu przedstawiciele instytucji zajmujących się współpracą zagraniczną, promocją inwestycji i logistyką.

Głównym tematem rozmów była potencjalna projektowa współpraca pomiędzy Krakowem a Chengdu. Strona chińska zainteresowana jest szczególnie projektami edukacyjnymi i kulturalnymi. Te drugie mogłyby koncentrować się na szeroko pojętej kulturze kulinarnej - Chengdu jest bowiem stolicą znanej na całym świecie pikantnej kuchni syczuańskiej. W mieście działa m.in. renomowana Syczuańska Akademia Sztuki Kulinarnej, gdzie kucharze z całego świata uczą się jak przyrządzać skomplikowane dania, których zadaniem – zgodnie z lokalną filozofią – jest „usuwanie wilgoci z ciała” i przywracanie zachwianej równowagi między yin i yang.

Żegnając się goście zostawili Prezydentowi Majchrowskiemu nietypowy prezent – małą pluszową pandę. Podarunek nawiązuje do jednej z głównych atrakcji Chengdu: Chińskiej Bazy Badawczo-Hodowlanej Pandy Wielkiej, położonej w 30 ha lesie bambusowym, na którego terenie znajduje się również muzeum pandy.

Zobacz zdjęcia na OTO FOTOKRONIKA Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2017-09-25
Data aktualizacji: 2017-10-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź