Komunikat archiwalny

Listopad w Instytucie Konfucjusza – wykłady, wystawy, konkursy!

Wykład o miłości w kulturze chińskiej przed Dniem Singla (10 listopada), wernisaż pokonkursowej wystawy fotograficznej „W Chinach i o Chinach” (14 listopada) oraz kolejna – ósma już! – edycja konkursu dla licealistów „Chiny od Konfucjusza do Jackie Chana” – to propozycje Instytutu Konfucjusza w Krakowie na listopad.

Listopad w Instytucie Konfucjusza – wykłady, wystawy, konkursy!
Fot. Instytut Konfucjusza

11 listopada kojarzy się w Polsce przede wszystkim z uroczystymi i podniosłymi obchodami Święta Niepodległości. Z kolei w Chinach ten dzień to przede wszystkim szał e-zakupów w związku ze Świętem Singli. Właśnie dlatego kolejne spotkanie z chińską kulturą w ramach cyklu Chińskie Vademecum w Instytucie Konfucjusza poświęcone będzie postrzeganiu miłości za Wielkim Murem. Jeśli ciekawią was najsłynniejsze historie miłosne Chin, zwyczaje związane z zaślubinami oraz zmiany w postrzeganiu rodziny i związków damsko-męskich przez chińskie społeczeństwo na przestrzeni wieków, nie może was zabraknąć w piątek, 10 listopada w Instytucie Konfucjusza (ul. Radziwiłłowska 4) na wykładzie lektorki Ma Xuan. Wykład – w języku angielskim – rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny!

We wtorek, 14 listopada, o godz. 19.00 w siedzibie Instytutu odbędzie się wernisaż pokonkursowej wystawy fotograficznej „W Chinach i o Chinach”. Wstęp na wystawę jest bezpłatny! Podczas wernisażu ogłoszone zostaną nazwiska zwycięzców we wszystkich trzech kategoriach. Będzie to też okazja aby obejrzeć wszystkie zdjęcia nadesłane w ramach 7. edycji konkursu. Zafascynowani Chinami fotografowie z całej Polski - zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy - nadesłali łącznie 613 fotografii! Kategorią, która wzbudziła największe zainteresowanie wśród uczestników była „Człowiek w Chinach” (nadesłano aż 292 zdjęcia!). W kategorii „Chiński krajobraz” jury musiało ocenić niewiele mniej, bo 242 fotografie. Natomiast kategoria „Chińskie inspiracje” zgromadziła 79 zdjęć. Finałowe prace można oglądać na stronie Instytutu Konfucjusza na Facebooku: https://web.facebook.com/events/1661700310582713/  

Z kolei do 22 listopada 2017 r. Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego „Instytut Konfucjusza w Krakowie” przyjmuje zgłoszenia do udziału w ósmej edycji konkursu Chiny od Konfucjusza do Jackie Chana”. Do udziału w konkursie tradycyjnie zapraszani są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski  (roczniki: 1999 lub młodsze).

Celem konkursu jest rozwijanie u młodzieży zainteresowania chińską historią i kulturą. Główną nagrodą w konkursie dla 3 osób z największą ilością punktów jest uczestnictwo w wakacyjnym tygodniowym obozie językowym w Chinach wraz z przelotem! Nagrodami dodatkowymi dla finalistów oraz przygotowujących ich nauczycieli są roczne i semestralne kursy języka chińskiego w Instytucie Konfucjusza w Krakowie. Konkurs „Chiny od Konfucjusza do Jackie Chana” wzorem lat poprzednich będzie się składał z 2 etapów: w pierwszej części uczniowie napiszą test, składający się z 50 pytań. W drugim etapie dziesięcioro uczestników, którzy osiągną najlepsze wyniki na teście, będzie omawiało po 2 pytania.

Konkurs odbędzie się 2 grudnia 2017 r. w siedzibie Instytutu Konfucjusza (ul. Radziwiłłowska 4). Formularz zgłoszeniowy, regulamin konkursu oraz lista zagadnień do części ustnej są dostępne na stronie internetowej Instytutu Konfucjusza pod adresem: http://www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/konkursy/konkurs-dla-licealistow

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Sonda
Dni Kijowa w Krakowie (5-7.10.2018 r.) oceniasz jako:
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie