Marek Bruno-Kamiński odznaczony

W środę, 17 stycznia 2018 r., z krakowskim magistratem pożegnał się odchodzący na zasłużoną emeryturę Marek Bruno-Kamiński – wspaniały kolega i prawdziwy człowiek renesansu, który przez 26 lat koordynował partnerskie kontakty Krakowa z miastami niemieckiej strefy językowej. W uznaniu zasług Marka Bruno-Kamińskiego dla rozwoju współpracy zagranicznej naszego miasta Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski wręczył mu odznaczenie Honoris Gratia.

Marek Bruno-Kamiński odznaczony
Fot. Wiesław Majka

- Jeżeli zapytać w naszych niemieckich miastach partnerskich z czym kojarzy im się Kraków, w pierwszej kolejności wszyscy powiedzą „Herr Kamiński!”, a dopiero potem wymienią Wawel - powiedział podczas wręczania odznaczenia Prezydent Majchrowski. W uroczystości wzięły również udział przedstawicielki niemieckich miast partnerskich Krakowa: Silvie Preusser z Norymbergi oraz Caren Marusch-Krohn z Lipska, które przekazały listy z gratulacjami od Nadburmistrzów miast.  

Marek Bruno-Kamiński jest prawdziwą legendą i chodzącą encyklopedią kontaktów krakowsko-niemieckich. Pracując w Urzędzie Miasta Krakowa od 1991 r. zajmował się nawiązywaniem i koordynacją kontaktów z miastami m.in. z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Uczestniczył w inicjowaniu współpracy z Frankfurtem nad Menem i był jej koordynatorem do momentu przejścia na emeryturę. Był też odpowiedzialny za koordynację relacji partnerskich, a potem bliźniaczych z Norymbergą. Brał udział w tworzeniu Domu Krakowskiego w Norymberdze oraz Domu Norymberskiego w Krakowie. Przez cały okres pracy w magistracie był także opiekunem kontaktów z Lipskiem. Koordynował przygotowania i przebieg bardzo wielu prezentacji, organizowanych pod hasłem „Dni Krakowa” w różnych miastach oraz miast zagranicznych w Krakowie, jak również innych wydarzeń realizowanych wspólnie z niemieckimi partnerami. Znana powszechnie jego dokładność - wręcz dociekliwość - w ustalaniu faktów i zdobywaniu informacji sprawiła, że był niezwykle skuteczny w swoich działaniach.

Jego biegła znajomość języka niemieckiego jest doceniana przez wielu partnerów. Jako autor m.in. korespondencji przygotowywanej do przedstawicieli rodów królewskich i książęcych otrzymywał liczne pochwały za właściwy styl i język. Uczestniczył w opracowywaniu wielu urzędowych wydawnictw. Swoją rozległą wiedzę na temat kultury, sztuki, czy literatury, chętnie wykorzystywał w pracy, np. podczas pisania tematycznych artykułów na naszą stronę internetową. Marek Bruno-Kamiński jest również zamiłowanym podróżnikiem, melomanem i poetą. W roku 2011 wydany został wybór jego wierszy zatytułowany „Punkt widzenia”.

Za swoją pracę Marek Bruno-Kamiński został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi. Dla nas – pracowników Biura Współpracy Zagranicznej Kancelarii Prezydenta – Marek był, jest i zawsze pozostanie przede wszystkim wspaniałym kolegą o niebywałych pokładach energii i niezrównanym poczuciu humoru.

Dziękujemy za lata wspólnej pracy!

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie