Nowy Dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie

Fernando Martínez-Vara de Rey de Irezábal został mianowany przez Dyrektora Instytutu Cervantesa, Juana Manuela Boneta, nowym Dyrektorem Instytutu Cervantesa w Krakowie. Stanowisko to objął z dniem 15 stycznia 2018 roku.

Nowy Dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie
Fot. Instytut Cervantesa

Fernando Martínez-Vara de Rey de Irezábal (ur. 1969 r. w Madrycie) ukończył prawo na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie oraz studia podyplomowe z zarządzania przedsiębiorstwem.

Do momentu objęcia stanowiska w Instytucie Cervantesa, od 2007 roku pracował w Centrum Sefarad–Israel, gdzie pełnił funkcję Dyrektora ds. Komunikacji i Współpracy Instytucjonalnej oraz zastępcy Dyrektora w Dziale Kultury. Był odpowiedzialny za przygotowywanie, zarządzanie i nadzorowanie wydarzeń kulturalnych (ich liczba wynosiła ponad sto w ciągu roku), jak również za kontakt instytucji z innymi społecznościami sefardyjskimi (m.in. w Sarajewie, Salonikach, Belgradzie, Sofii, Kairze i Buenos Aires). Jest inicjatorem programu "Erensya", w ramach którego organizowane są spotkania społeczności sefardyjskich, był również kuratorem wystawy "Los hispanojudíos de Marruecos y sus diásporas" (Sefardyjczycy z Maroko i ich diaspory) zorganizowanej w 2011 roku. Uczestniczył w wydarzeniach organizowanych przez Instytut Cervantesa w miastach takich jak Tel Awiw, Sztokholm, Tanger, Tetuan, Nowy Jork, czy Belgrad. Wygłaszał również wykłady na konferencjach organizowanych w wielu krajach.

Jest autorem eseju "Conocimos Polonia" (Poznaliśmy Polskę, 2012), tomiku poezji "Hembras de agua" (2013) i współautorem dwóch innych esejów: "El Judaísmo: contribuciones y presencia en el mundo contemporáneo" (Judaizm: wkład i obecność we współczesnym świecie, 2014) i "Israel XXI, tradición y vanguardia" (Izrael XXI, tradycja i awangarda, 2011). Przetłumaczył również z języka francuskiego dwie powieści graficzne.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie