IV Krakowskie Spotkania Italianistyczne i Konkurs

W dniach 1-2 marca 2018 Pracownia Literatury Włoskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie organizuje kolejną już edycję Krakowskich Spotkań Italianistycznych, imprezy naukowo-kulturalnej, skierowanej zarówno do środowiska akademickiego,  jak i do szerszego grona odbiorców zainteresowanych tematyką kultury Italii i relacji włosko-polskich.  Zachęcamy do zapoznania się z załączonym programem wydarzenia.

IV Krakowskie Spotkania Italianistyczne i Konkurs
Fot. Wikimedia

Podobnie jak w latach ubiegłych, w ramach Spotkań odbędzie się konkurs, którego tegoroczna edycja poświęcona jest twórczości sycylijskiego mistrza kryminału Andrei Camillerego.

Andrea Camilleri, to urodzony 6 września 1925 r. Porto Empedocle, włoski reżyser teatralny oraz pisarz, autor powieści kryminalnych. Jest twórcą postaci komisarza Salvo Montalbano. Urodził się i wychował na Sycylii, jednak od wielu lat mieszka i pracuje w Rzymie. W latach 1948 - 1950 studiował reżyserię - spektakle (Beckett, Ionesco) wystawia od wczesnych lat 50. Współpracował z telewizją RAI, wykładał na uczelniach teatralnych i filmowych. Jest autorem wierszy, opowiadań oraz eksperymentalnych powieści. Sławę przyniósł Camilleriemu cykl powieści kryminalnych rozgrywających się w fikcyjnym sycylijskim miasteczku Vigata. Jego powieści, okraszone przyjemną dawką złośliwości, pachną słońcem i aromatycznym jedzeniem, mają uwodzicielsko małomiasteczkowy klimat i kryminalne zagadki. W każdej książce trafimy na opisy posiłków, a czasem nawet na skrótowy przepis na danie kuchni południowo-włoskiej.

Warunkiem przygotowania do konkursu jest w pierwszym rzędzie lektura dwóch tłumaczonych na język polski książek pisarza:

- Andrea Camilleri, Głos skrzypiec, przeł. Jarosław Mikołajewski, Warszawa 2008. 

- Andrea Camilleri, Cierpliwość pająka, przeł. Stanisław Kasprzysiak, Warszawa 2010. 

Oprócz tego, część zadań konkursowych będzie poświęcona biografii autora, do której zgłębienia zachęcamy uczniów w indywidualnym zakresie.

Konkurs w formie testu z urozmaiconym typem zadań (dotyczących zarówno treści wskazanych lektur, jak i informacji na temat Autora), otwarty dla wszystkich chętnych, odbędzie się 1 marca o godz. 11.00 w gmachu Uniwersytetu Pedagogicznego przy ulicy Podchorążych 2 w Krakowie. Prace z najlepszym wynikiem nagrodzone zostaną atrakcyjnymi upominkami, ufundowanymi między innymi przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbędzie się tego samego dnia o godzinie 13.30. 

Organizatorzy zapraszają do zadeklarowania woli uczestnictwa w konkursie mailowo (uczniów szkół średnich prosimy o zawarcie informacji o nazwie szkoły wraz z godnością nauczyciela przygotowującego). Deklaracje udziału w konkursie należy przesłać na adres mailowy: ksi@up.krakow.pl   

Program IV Krakowskich Spotkań Italianistycznych

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie