Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poznaj Irlandię – Szmaragdową Wyspę Oceanu Atlantyckiego!

Uniwersytet Pedagogiczny zaprasza na „Szmaragdową wyspę” Oceanu Atlantyckiego! Dotychczas uczestnicy Spotkań w Bibliotece Uniwersytetu przemierzali kontynent europejski, amerykański czy azjatycki podróżując po Hiszpanii, Włoszech, USA, Japonii, Gruzji, Szwecji, Danii, Islandii i Rosji. Od 11 do 14 kwietnia 2018 r. Uniwersytet zaprasza na spotkanie z Irlandią!

Fot. materiały organizatora

Bajeczna kraina zielonej trójlistnej koniczyny, gdzie leprikony - irlandzkie skrzaty - skrywają na końcu tęczy garnki złota, a mrok skrywa legendarnego olbrzyma Fionna MacCumhaila… Kraj monumentalnych katedr, niezdobytych twierdz, bajecznych ogrodów i zachwycających krajobrazów. Aby lepiej poznać Irlandię, Uniwersytet Pedagogiczny przygotował intersujące wykłady przybliżające jej geografię, historię, kulturę, sztukę i literaturę. Dowiecie się na nich m.in.:

Co to jest Coddle, Champ i Boxty?
Które miasto można nazwać stolicą wyspy, Dublin czy Belfast?
Co to jest Bloomsday i co ma wspólnego z Joycem?
Jaki mroczny sekret skrywał Oscar Wilde?
Kiedy powstał najstarszy Pub Świata - Sean's Bar?
Czy Titanic powstał w Irlandii?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą specjaliści z polskich i zagranicznych uczelni. Uczestnicy spotkań dowiedzą się więcej o historii Zielonej Wyspy, jej walce o niepodległość, Wielkim Głodzie i trudnych okresach w dziejach Irlandii. Wykładowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego sięgną również do czasów Celtów, bezpośrednich przodków mieszkańców wyspy. Czy celtyccy szamani istnieją do dziś? Jak wyglądali? W co wierzyli? Jak się ubierali i… czy się ubierali?

Zainteresowanym przybliżona zostanie postać Daniela O’Connella , jednego z najważniejszych postaci irlandzkiej historii, nazywanego „Wyzwolicielem” lub „Ojcem Narodu”, którego działalność na rzecz emancypacji kobiet i przywrócenia im pełnych praw na stałe wpisała się w pamięć Irlandczyków.

Irlandia, jak na dość małą wyspę, ma sporo do zaoferowania miłośnikom turystyki. Podczas wykładów podążymy Pierścieniem Kerry, czyli trasą wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, która stanowi jeden z najbardziej spektakularnych formacji wybrzeża w Europie. Odwiedzimy Wyspy Aran, słynące  ze swojej geologii, zabytków oraz, ciągle tam żywego i powszechnie używanego, języka irlandzkiego (Gaelic). Ciekawostką jest również, że tamtejsza ludność przystosowała się do surowych warunków stając się samowystarczalna i niezależna od reszty świata. Na pasjonującej trasie poznamy nie tylko Dublin i Belfast, ale również Londonderry, drugie co do wielkości miasto Irlandii Północnej, które jest symbolem walk protestantów z katolikami.

Organizatorzy projektu przygotowali także warsztaty językowe A workshop on Irish language, podczas których poznacie unikalny, już dzisiaj, język irlandzki, a także warsztaty taneczne „Dance, dance, wherever you may be”.

Dowiecie się również, jak stworzyć Triquetra - węzeł celtycki, który chroni przed oszczerstwem, złudzeniem, zniewoleniem i fałszem, a także – jak mawiają niektórzy - wzmacnia miłość i uczucia łączące dwoje ludzi.

Pogadankę „O irlandzkiej Whiskey i irish coffee” wzmocni autentyczny smak kawy irlandzkiej, przygotowanej na bazie espresso, bitej śmietany oraz whisky.

W panelu dla najmłodszych przygotowano kilka niespodzianek, m.in.  tańce z wróżkami,  czyli zajęcia ruchowe z elementami tańca irlandzkiego. Podczas zajęć nasi najmłodsi tancerze będą mieli okazję poznać nie tylko zawiłości tańca, ale także bogatą kulturę Zielonej Wyspy. Ponadto dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym będą mogły przenieść się do krainy elfów i olbrzymów, poznając  najważniejsze legendy i baśnie staroirlandzkie, a następnie wykonując prace plastyczne przedstawiające zaczerpnięte z nich postaci.

Na zakończenie tanecznym krokiem przemierzymy wybrzeże Irlandii z zespołem Tańca COMHLAN oraz jednym z bardziej oryginalnych zespołów polskiej  sceny  „world musicBELTAINE. Ten wyjątkowy KONCERT porywających irlandzkich pieśni, ballad i romansów odbył się 12 kwietnia 2018 r o godz. 19.00 w Auli Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przy ul. Podchorążych 2.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny! Jednak na wybrane warsztaty obowiązują zapisy.

Więcej w PROGRAMIE

 

 

pokaż metkę
Autor: Karina Olesiak
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2018-04-04
Data aktualizacji: 2018-04-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź