Balet Cracovia Danza w Sztokholmie

Balet Cracovia Danza po raz kolejny wystąpiła podczas Dni Polskich w Sztokholmie, które odbyły się 18-19 maja 2019 r. Z okazji 450-lecia koronacji Katarzyny Jagiellonki na królową Szwecji zaprezentowany został spektakl Na wawelskim dworze.

 

Balet Cracovia Danza w Sztokholmie
Fot. Cracovia Danza - materiały prasowe

Dwór wawelski w XVI wieku to miejsce gdzie krzyżowały się wpływy kultur Wschodu i Zachodu, co widoczne jest w sztuce, także tanecznej. W tamtych latach na balach i w przedstawieniach baletowych prezentowanych na Wawelu pojawiały się różne tańce, m.in. włoskie passamezzo, baletto, a także francuskie gajardy, pawany, turdiony i kuranty.

Spektakl Na wawelskim dworze Baletu Cracovia Danza pokazuje te tańce, których choreografie zostały odtworzone na podstawie traktatów tańca i twórczo opracowane. Te rekonstrukcje są nie tylko dowodem jak wysoki poziom techniczny reprezentowali dworzanie z Wawelu, ale także świadczą o różnorodności i bogactwie kroków, figur i form tanecznych XVI wieku. Ten wysoki poziom zawdzięczamy Królowej Bonie, która na Wawel sprowadziła mistrzów tańca i mistrzów muzyki, czyniąc z Krakowa centrum sztuki Renesansu.

W spektaklu, w którym oczywiście nie zabrakło królowej Bony, została przedstawiona historia dworskich intryg, miłości i zazdrości, stając się pretekstem do pokazania piękna tańca renesansowego. Widowisko dopełniły elementy pantomimiczne wzorowane na ceremoniale dworskim z epoki. Uwagę zwróciły bogate kostiumy, inspirowane ikonografią i pokazujące najważniejsze style w modzie panujące na Wawelu.

Po spektaklu odbyły się warsztaty tańców renesansowych dla publiczności.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie