Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Berlin międzywojnia na Festiwalu Conrada

Czy dziś można sprawdzić, jak w poprzednim stuleciu wyglądało życie berlińczyków? Wystarczy obejrzeć serial Babylon Berlin, którego akcja rozpoczyna się w 1929 roku. Europa ledwo otrząsnęła się po I wojnie światowej, niebawem Hitler dojdzie do władzy i rozgorzeje kolejny zbrojny konflikt. Zanim to jednak nastąpi, Berlin bawi się, tańczy, pije, otwiera domy publiczne i zaspokaja swoje perwersyjne żądze. Pierwszy sezon serialu na podstawie powieści Volkera Kutschera w reżyserii Toma Tykwera, Hendrika Handloegtena i Achima von Borriesa zobaczymy 24 października o godz.18.00 w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Fot. materiały organizatora

Obyczajowo-kryminalny watek jest pretekstem do opowieści o Berlinie. Jej autorzy kreślą ją z wielką dbałością o szczegóły i realia tamtych czasów, nawiązując jednocześnie do twórczości artystycznej lat 20. Wiele filmowych kadrów inspirowanych jest słynnymi obrazami Otto Dixa czy Christiana Schada, bohaterowie serialu wyglądają jakby wyszli z rysunków Georga Grosza, a liczne ujęcia swoją formą przypominają sceny z niemieckich filmów ekspresjonistycznych.

Dzień później, 25.10 czekają na nas kolejne ważne spotkania. O Uciekinierach, czyli Walterze Benjaminie, Ulrichu Alexandrze Boschwitzu i Else Lasker-Schüler, którzy – podobnie jak wielu innych – zmuszeni zostali do emigracji z powodu żydowskiego pochodzenia, opowiedzą Aleksandra Bednarowska, Kerstin Decker i Holger Teschke. Niezwykle interesująco zapowiada się spotkanie zatytułowane Lolita w Berlinie. Vladimir Nabokov jest bohaterem eseju niemieckiego germanisty Michaela Maara, który w swojej książce, zatytułowanej „Lolita i niemiecki lejtnant”, przytacza opowiadanie autorstwa Heinza von Eschwege-Lichberga z 1916 roku opierające się na tym samym pomyśle, co bestseller późniejszego noblisty.

W sobotę Iwona Luba zaprosi Achima von Borriesa, Arnego JyschaAnnę Kierejewską do dyskusji Berlin/Babylon, o mieście krzyżujących się i oddziałujących na siebie różnych tradycji myślenia, a także o pisarzach, artystach i architektach wspólnie zaangażowanych w zmianę przestrzeni miejskiej oraz emigrantach, którzy szukają w Berlinie schronienia.

Pasmo berlińskie w niedzielę zakończy pokaz filmów: Symfonia wielkiego miasta w reżyserii Waltera Ruttmana z 1927 oraz inspirowanego nim portretu niemieckiej stolicy z 2002 roku Thomasa Schadta. Jego film nosi ten sam tytuł co przedwojenny, awangardowy dokument. Oba, pełne dynamiki obrazy oddają niespokojny rytm powszedniego dnia wielkiej metropolii od wczesnego ranka do późnej nocy. Pokazowi filmu Ruttmanna towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble.

Program

Wydarzenia w ramach Festiwalu Conrada, projekt: Berlin międzywojnia. Preludium do katastrofy:

20.10.2019, godz. 18.00, Muzeum Inżynierii Miejskiej

Otwarcie instalacji multimedialnej „Gabinet” z pierwszym w Polsce filmem wolumetrycznym oraz odrestaurowanym filmem Gabinet doktora Caligari, Niemcy, 1919, 71 min., reżyseria: Robert Wiene.

24.10.2019, godz. 18.00, Muzeum Inżynierii Miejskiej

Pokaz pierwszego sezonu (8 odcinków) serialu Babylon Berlin, Niemcy 2017, 360 min.
Reżyseria: Tom Tykwer, Henk Handloegten, Achim von Borries

25.10.2019, godz. 16.00, Centrum Festiwalowe, Pałac Czeczotka
Dyskusja „Uciekinierzy: Holger Teschke, autor słuchowiska Brecht, Steffin, Benjamin – Flüchtlingsgeschräche (Brecht, Steffin, Benjamin – rozmowy uciekinierów), Kerstin Decker, autorka książki Mein Herz - Niemandem. Else Lasker Schüler (Moje serce – nikomu. Else Lasker Schüler).

Prowadzenie: Aleksandra Bednarowska

25.10.2019, godz. 17.30, Centrum Festiwalowe, Pałac Czeczotka

Dyskusja „Lolita w Berlinie”: Michael Maar, autor książki Lolita und der deutsche Leutnant. (Lolita i niemiecki lejtnant).

Prowadzenie: Jan Balbierz

26.10.2019, godz. 16.00, Centrum Festiwalowe, Pałac Czeczotka

Dyskusja wokół filmu Babylon Berlin i komiksu : Arne Jysch autor komiksu Złoty Berlin, Achim von Borries, współreżyser filmu Babylon Berlin, Anna Kierejewska, tłumaczka.

Prowadzenie: Iwona Luba

27.10.2019, godz. 18.00, Muzeum Inżynierii Miejskiej

Pokaz filmu: Berlin: symfonia wielkiego miasta, Niemcy 1927, 2002, 140 min.
Reżyseria: Walter Ruttman, Thomas Schadt.

Projekcji filmu Waltera Ruttmana towarzyszyć będzie muzyka w aranżacji i wykonaniu zespołu
Spółdzielna Muzyczna contemporary ensemble.

Wydarzenia towarzyszące instalacji Gabinet:

29.11.2018, godz.18.00, Muzeum Inżynierii Miejskiej

Wykład: „Film namalowany. Sztuka i technika filmowa w epoce ekspresjonizmu”: Krzysztof Stanisławski, filmoznawca, kurator projektu Gabinet

30.10.2019, godz. 18.00, Muzeum Inżynierii Miejskiej

Dyskusja Film a rzeczywistość post-wirtualna: Fabian Mrongowius (UFA X), autor filmu wolumetrycznego i Kamil Pohl, reżyser, (Platige Image).

Prowadzenie: Rafał Romanowski

szczegółowe informacje: www.mim.krakow.pl, www.goethe.de/polska, www.dom-norymberski.com, www.festivalconrada.pl

Wstęp na wszystkie wydarzenie towarzyszące jest bezpłatny.

Organizatorzy: Goethe-Institut, Dom Norymberski w Krakowie, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Festiwal Conrada.

Partnerzy: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Targi Książki we Frankfurcie

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2019-10-21
Data aktualizacji: 2019-10-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź