Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Imagine there’s no hate - nagrody im. Sérgio Vieira de Mello przyznane

W czwartek, 24 października w Willi Decjusza w Krakowie odbyła się ceremonia wręczenia polskiej nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, w której wziął udział Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa.

Laureatami zostali: Tamila Tasheva, liderka krymskich Tatarów oraz Diecezjalne Centrum Praw Człowieka Fray Juan de Larios (CDDHFJ) - organizacja zajmująca się poszukiwaniem osób zaginionych w Meksyku. Nagrodę honorową kapituła przyznała pośmiertnie śp. Pawłowi Adamowiczowi, prezydentowi Gdańska, który został zabity 13 stycznia 2019 r. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Fot. materiały prasowe

Tamila Tasheva, współzałożycielka i prezes zarządu organizacji pozarządowej CrimeaSOS, od 2014 r. jest partnerem programów wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców (UNHCR) dotyczących ochrony uchodźców wewnętrznych na Białorusi, w Mołdawii i na Ukrainie. Jako aktywistka broniąca praw człowieka „jest aktywnie zaangażowana w kwestie uchodźstwa wewnętrznego, praw człowieka na Krymie, działalności z zakresu interesu publicznego oraz opracowywania ukraińskich ustaw dotyczących pomocy społecznej i humanitarnego prawa dotyczącego tymczasowo okupowanych terytoriów" – uzasadniają organizatorzy nagrody. Natomiast Diecezjalne Centrum Praw Człowieka działa w Meksyku od 2001 r., zajmując się głównie sprawami zaginięć dzieci w północnym Meksyku, których skala jest ogromna. Blanca Martinez, która odebrała nagrodę w imieniu Centrum, dziękując za wyróżnienie, przyznała, że samo dostrzeżenie tragedii meksykańskich rodzin przez międzynarodową społeczność, daje już nadzieję na zmianę i jest wsparciem dla Centrum. Magdalena Adamowicz,  przyjechała do Krakowa z przesłaniem kampanii, którą prowadzi: Wyobraź sobie, że nie ma nienawiściImagine there’s no hate. Odbierając honorową nagrodę przyznaną pośmiertnie swojemu mężowi, powiedziała, że demokracja to międzyludzkie więzi.

Nagroda przyznawana jest od 2003 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Willa Decjusza. Honorowane są dwie równorzędne kategorie: osoby i organizacje pozarządowe,  za działania „na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur". Kandydatami do nagrody mogą być osoby oraz instytucje z Polski oraz zagranicy. Nagrodę przyznaje kapituła, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele prezydenta RP, ambasadora Brazylii, ambasadora Szwecji, MSZ, IPN, rzecznika praw obywatelskich i wysokiego komisarza NZ ds. uchodźców.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2019-10-25
Data aktualizacji: 2019-11-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź