Nad pięknym, modrym Dunajem… Austria na KONŚ!

Austria, która dała światu Wolfganga Amadeusza Mozarta, Franza Kafkę, Gustava Klimta, Zygmunta Freuda, Ludwiga Wittgensteina, Kurta Gödla, Ernesta Macha i Arnolda Schwarzeneggera, jest krajem doniosłej historii, a zarazem państwem, które od 90 lat buduje swoją nową tożsamość.

Nad pięknym, modrym Dunajem… Austria na KONŚ!
Fot. Kraków Otwarty Na Świat

Żyjąc w cieniu swojego „wielkiego brata" – Niemiec – Austriacy kultywują swoją kulturową odrębność, skutecznie lecząc kompleksy związane z utratą statusu wielkiego mocarstwa. Austria nie jest członkiem żadnego paktu wojskowego. Narzucony jej 15 maja 1955 r. przez Wielką Brytanię, USA, ZSRR i Francję Traktat państwowy w sprawie odbudowy niezawisłej demokratycznej Austrii (będący traktatem mającym rangę konstytucyjną) zobowiązuje ją do zachowania "wieczystej neutralności". Austriackie siły zbrojne szkolone są na potrzeby obrony granic państwowych, a współczesna wojskowa doktryna kraju nawiązuje do taktyki jeża z nastroszonymi kolcami (wykorzystywany jest tu często propagandowo kształt granic państwa, nieco podobny do skulonego zwierzęcia z ryjkiem skierowanym na zachód).

Położona w Europie Środkowej Republika Austrii jest federacją dziewięciu krajów związkowych (landów). Stolica Austrii – Wiedeń – znajduje się na wschodzie kraju i od 1986 r. jest odrębnym krajem związkowym. Bezcenne zabytki Wiednia, liczne zbiory muzealne, klimatyczne kawiarenki oraz niepowtarzalna atmosfera cesarskiej metropolii stanowią główne walory turystyczne Austrii. Jest to jednak także kraj bajkowych, maleńkich miasteczek, niezliczonych tras narciarskich (uznawanych za najpiękniejsze w całych Alpach) i krystalicznie czystych jezior. Wspaniałe warunki do uprawiania sportów zimowych (także latem!) znajdziemy np. w graniczącym z Włochami i Francją Tyrolu. Innsbruck będący stolicą tego kraju związkowego dwukrotnie był gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Luty jest na stronie Kraków Otwarty na Świat miesiącem poświęconym prezentacji Austrii i austriackich partnerów Krakowa – Wiednia i Innsbrucka. Co warto wiedzieć o kraju położonym „nad pięknym, modrym Dunajem"? Zapraszamy do lektury ciekawostek z dziedziny kultury, historii i innowacji!

Muzyka Straussów - kwintesencja Wiednia i skarb narodowy kultury austriackiej

Na wiedeńskiej scenie życia. Wywiad z Małgorzatą Krzempek-Nieśpiałowskąw cyklu "Ciekawy Polonus"

Bardzo inteligentne miasto

Newton narciarstwa alpejskiego

Austriak z francuskim charmem. Wywiad z Konsulem Generalnym Austrii w Krakowie Christophem Ceską

 

Ciekawostki historyczne:

Innsbruck i złota jesień średniowiecza...

Saneczkarstwo i poduszki - olimpijskie debiuty 1964

Matka Polka - Matką Habsburgów 

 

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie