Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Niemcy – ostoja Europy

Z czym kojarzą się Wam Niemcy? Światowej sławy kompozytorzy jak Bach, Beethoven czy Brahms; naukowcy pokroju Einsteina; klasycy literatury jak Goethe, Heine, Mann i Hesse; filozofowie jak Hegel, Marks i Nietzsche czy artyści tej klasy co Dürer? Doprawdy trudno wymienić wszystkie „hity" eksportowe niemieckiej kultury, nie wspominając w dodatku o piwie, piłce nożnej, niemieckiej kiełbasie, słynnej już niemieckiej dokładności i umiłowaniu do porządku! Zapraszamy na prezentację Niemiec na KONŚ!

Polska nazwa państwa – „Niemcy"  - wywodzi się od określeń: niemy, niemowa. Dla mieszkańców dawnych ziem polskich, posługujących się językiem słowiańskim, język sąsiadów, wywodzący się z grupy języków germańskich był niezrozumiały. Słowianie nie rozumieli co mówią do nich germańscy sąsiedzi. Z tego też powodu nazwali ich „niemymi", czyli Niemcami.

Współczesne Niemcy (Republika Federalna Niemiec, RFN) są państwem federacyjnym o powierzchni 357 021 km²,  położonym w zachodniej i środkowej Europie. Składa się ono z 16 krajów związkowych (landów), a jego stolicą i największym miastem jest Berlin. Z ponad 80 milionami mieszkańców jest to jeden z najludniejszych krajów Unii Europejskiej. Niemcy to czołowe - pod względem gospodarczym i politycznym - państwo Europy. Stanowi ono część strefy Schengen i strefy euro, jest członkiem ONZ, OECD, G8, G20.

W starożytności na terenie obecnych Niemiec zamieszkiwały plemiona Bałtów i Celtów, Germanie zamieszkiwali natomiast w Skandynawii i na wyspach Morza Bałtyckiego. Zanim zostały po raz pierwszy wzmiankowani w źródle historycznym, zaczęli migrować wzdłuż wybrzeży Bałtyku. Plemiona germańskie zdominowały dawnych mieszkańców tych ziem, a w późniejszym okresie wkroczyły na teren cesarstwa rzymskiego. W X wieku terytoria niemieckie uformowały centralną część Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W XVI wieku północne Niemcy stały się centrum reformacji protestanckiej, podczas gdy części południowe i zachodnie pozostały katolickie. Różnice religijne doprowadziły do licznych konfliktów, na przykład wojny trzydziestoletniej. Okupacja kraju w okresie wojen napoleońskich doprowadziła do rozwoju pangermanizmu i, w rezultacie, do zjednoczenia Niemiec w 1871 roku. Nowe Cesarstwo Niemieckie zostało zdominowane przez Prusy. W wyniku I wojny światowej i rewolucji w latach 1918–1919 Niemcy stały się Republiką Weimarską, a część ich dawnych ziem została podzielona przez Traktat Wersalski. W 1933 roku wielki kryzys doprowadził do powstania III Rzeszy. Następne lata zostały zdominowane przez faszyzm i działania zbrojne podczas II wojny światowej. Po 1945 roku Niemcy zostały podzielone przez zwycięskich w wojnie aliantów, w wyniku czego powstały dwa państwa: Niemcy Wschodnie i Niemcy Zachodnie. Ich zjednoczenie nastąpiło dopiero w 1990 roku.

W roku 1957 Niemcy Zachodnie były jednym z członków założycieli wspólnoty europejskiej, przekształconej później w Unię Europejską. Niemiecka gospodarka jest jedną z największych na świecie. Niemcy mają także bogatą historię sztuki, muzyki, filozofii, architektury.

Zapraszamy do lektury naszych artykułów o tematyce niemieckiej!

Ryszard Wagner i jego jubileusz

Nowoczesność nad Menem


 

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2013-10-02
Data aktualizacji: 2013-11-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź