Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pasieka Kraków

Pasieka Kraków ma już dwa lata

2019-07-29

W lipcu mijają dwa lata od kiedy na dachu Nowohuckiego Centrum Kultury stanęło pięć pszczelich uli. Inicjatywa stanowi część projektu Pasieka Kraków, zainicjowanego przez miasto, w ramach którego pasieki pojawiły się także na dachach Centrum Administracyjnego i Obsługi Mieszkańca, Domu Erazma, Zarządu Budynków Komunalnych oraz Centrum Obsługi Mieszkańców. Kraków jest pierwszym ośrodkiem miejskim w Polsce, które zdecydowało się założyć własne pasieki. Projekt jest realizowany we współpracy ze Zrzeszeniem Pszczelarzy Krakowskich.

Kto ma pszczoły, ten ma nie tylko miód. Komu służy Pasieka Kraków?

2018-10-12

W Pasiece Kraków miód nie jest najważniejszy. To prawda, że jest zdrowy. Ostatnio wiele się mówi o miodzie gryczanym jako tym, który zawiera bardzo dużo antyoksydantów i poleca się go jako składnik codziennej diety. Ten z miejskich pasiek to najczęściej miód wielokwiatowy, który nie ustępuje jakością temu z wiejskich, co potwierdzają badania laboratorium Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach i dotrzymuje obowiązujących norm. Dlaczego więc w Pasiece Kraków nie miód jest najważniejszy?

Sposób na pszczelą rabatę w mieście

2018-04-25

Śliwa ałycza jest bardzo pożądaną rośliną w mieście, gdzie żyją pszczoły. Kraków takim miastem jest więc właśnie to drzewo Pasieka Kraków poleca, bo wiosną ze względu na swoją miodową wydajność i bogactwo pyłku jest szczególnie ważne. Śliwa ałycza, a cóż to jest?! Gdzie tego szukać?! Jak pielęgnować?!

Sposób na pszczelą rabatę w mieście - krokus

2018-04-06

To naprawdę nie jest trudne. Na każdym trawniku przed domem, o ile jest wystarczająco nasłoneczniony – skoro rośnie trawa, to słońca jest dość, można wyhodować własną krokusową łączkę, taką jak w Dolinie Chochołowskiej lub na Bulwarach Wiślanych pod Wawelem i w Parku Jordana. Ten rok pokazuje, że można i warto sadzić krokusy w mieście. Kraków zdecydowanie zyskał dzięki tym maleńkim kwiatkom nową atrakcję – przyrodniczą i turystyczną. I nawet codziennych malkontentów nie trzeba długo przekonywać, bo wystarczy wyjść na spacer i samemu zobaczyć. Tak więc, wiosną w naszym mieście zdecydowanie krokusy rządzą.

Pszczelarze „Pasieki Kraków”

2018-03-17

Miejskimi pszczołami opiekują się pszczelarze ze Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich. Każdą z dotychczasowych pięciu pasiek zajmuje się inny pszczelarz lub para pszczelarzy. Chodzi o to, żeby zapewnić owadom jak najlepszą, indywidualną opiekę, bo nie wystarczy postawić ul i czekać na miód. Każda z rodzin pszczelich poddawana jest systematycznym oględzinom, podczas których sprawdzany jest jej stan zdrowia. Pszczelarz musi widzieć i wiedzieć, jak się rozwija, bo przecież w ciągu sezonu, rodzi się kilka pokoleń pszczół.

Po co w mieście pszczoły

2018-03-17

Pszczoły mogą żyć w mieście – i żyją od wieków. Trzeba jednak stworzyć im odpowiednie warunki. „Pasieka Kraków” zachęca mieszkańców naszego miasta, by zwracali uwagę na to, jakie rośliny sadzą w swoich ogrodach, na balkonach czy tarasach, aby owadom zapylającym wyjść naprzeciw.

Po co nam miód

2018-03-17

Miód to jeden z najcenniejszych naturalnych produktów. Ma przyjemny smak, aromat i konsystencję, a przede wszystkim ogromne walory zdrowotne. Jest ceniony nieustannie, od pradawnych czasów. Nierzadko bywa stosowany wspomagająco w leczeniu różnych schorzeń. Ponadto został też doceniony w kuchni i... kosmetologii.

„Pasieka Kraków” – co to takiego?

2018-03-17

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które dostrzegło, że trzeba pomagać pszczołom, z powodzeniem bowiem żyją one nawet w dużych aglomeracjach. Miasto postanowiło więc zbudować system małych miejskich pasiek, rozmieszczonych w bezpiecznej od siebie odległości i przekonać do tego mieszkańców. Nasze miejskie pszczoły to rasa łagodna dla człowieka – nieatakowane nie zaatakują. Pamiętajmy, że pszczoła żądli tylko w swojej obronie i zaraz potem umiera.

Znajdź