Komunikat archiwalny

Letnie tanie kinobranie: Śmiech i łzy

W piątek (24 lipca) w Kinie Pod Baranami (Rynek Główny 27) rozpocznie się czwarty tydzień 9. wakacyjnego festiwalu filmowego Letnie Tanie Kinobranie. W nadchodzącym tygodniu będzie można obejrzeć 21 filmów, które prowokują zarówno niepohamowany śmiech, jak i łzy wzruszenia. Bilety tylko 7 zł!

Letnie tanie kinobranie: Śmiech i łzy
Fot. kadr z filmu / Kino Pod Baranami

Wielka radość, że między nami dobrze jest i wtedy chce się żyć; albo smutek, choć nawet nie wiemy, za jakie grzechy, dobry Boże. Czasem śmiech aż do łez, a czasem śmiech przez łzy.

Kino potrafi dostarczać widzom pełnej gamy emocji. Wywołuje śmiech, a po chwili wzrusza do łez; wprawia w zadumę, by zaraz przełamać ją uśmiechem. Nawet najzabawniejsze komedie, przy których śmiejemy się do rozpuku, bywają podszyte gorzką refleksją. W tegorocznym programie Kinobrania prym wśród komediantów wiodą Francuzi z filmami: Za jakie grzechy, dobry Boże? - największym europejskim przebojem filmowym minionego roku, który rozbraja stereotypy i napięcia współczesnego, multikulturowego świata; legendarny już komediodramat Nietykalni, w którym zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni; a także dwiema kasowymi komediami Dany'ego Boona, obecnie największego komika Europy: Nic do oclenia i Przychodzi facet do lekarza. Poczuciem humoru nie ustępują im jednak niezależne produkcje z innych stron świata: ujmująca Frances Ha, której tytułowa bohaterka została okrzyknięta Woodym Allenem w spódnicy; nieszablonowa komedia Mów mi Vincent z Billem Murrayem w roli głównej; przebojowa i odważna opowieść To właśnie seks; czy Co robimy w ukryciu - wampiryczny mockument spod znaku czarnego humoru. Wśród polskich tytułów dominują satyryczne obrazy rodzimej rzeczywistości i najnowszej historii: Obywatel w reżyserii Jerzego Stuhra; Między nami dobrze jest - filmowa adaptacja wystawionej przez Grzegorza Jarzynę sztuki Doroty Masłowskiej pod tym samym tytułem; oraz Disco Polo, który pokazuje, że ułuda nie trwa wiecznie i życie potrafi płatać figle właśnie wtedy, gdy najmniej się tego spodziewamy.

O przewrotności losu i cienkiej granicy pomiędzy prawdą a fikcją przekonują się bohaterowie (a także widzowie) filmów Gracz, błyskotliwej satyry na Hollywood w reżyserii Roberta Altmana oraz pełnej czarnego humoru farsy Porwanie Michela Houellebecqa. Pierwszy z nich, producent filmowy (w tej roli nagrodzony w Cannes Tim Robbins), wplątuje się w aferę jakby żywcem wziętą z jednego ze scenariuszy, które na co dzień dostaje. Drugi, brawurowo grający samego siebie Michel Houellebecq, znika w tajemniczych okolicznościach podczas trasy promocyjnej swojej książki.

Okazuje się jednak, że najciekawsze i najbardziej zaskakujące scenariusze pisze samo życie. Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, nagradzany na całym świecie film Macieja Pieprzycy Chce się żyć to poruszająca, emanująca optymizmem i humorem historia niepełnosprawnego chłopaka, który walczy o godne życie. O godność upominają się również bohaterowie uhonorowanej canneńską Queer Palm, opartej na faktach komedii Dumni i wściekli, która odwołuje się do brytyjskich strajków górniczych z lat. 80, wspieranych przez środowiska gejowskie i lesbijskie. Niezłomność i wola walki cechuje również drużynę siatkarską z pełnego uśmiechu i ciepła dokumentu Optymistki, której zawodniczki liczą sobie od 66 do 98 lat.

Kino, które potrafi bawić jak żadna inna dziedzina sztuki, nie odwraca się od trudnych tematów. Oscarowy dokument O krok od sławy pokazuje, że o zawodowym i artystycznym sukcesie często decyduje łut szczęścia, a nie talent. Potrzeba dużej dojrzałości, by dostrzec wartość w swojej drugoplanowej roli oraz czerpać z niej satysfakcję i radość. O radości życia lub jej odnajdywaniu opowiadają dwa napełniające nadzieją i optymizmem filmy drogi: Serce, serduszko oraz Świat jest wielki, a zbawienie czai się za rogiem. Ze sprawami ostatecznymi mierzą się bohaterowie docenionych przez Oscarową kapitułę obrazów: polskiego dokumentu Joanna oraz japońskiego dramatu Pożegnania. Żaden z nich nie jest klasycznym filmem o odchodzeniu i żegnaniu się ze światem. Każdy z nich, poetycki i wzruszający na swój sposób, uczy, jak odkrywać piękno życia w obliczu nieuchronnego końca oraz jak ważne są relacje z bliskimi.

Po sukcesie pierwszego pokazu pod gołym niebem w ramach Letniego Taniego Kinobrania, który 16 lipca odbył się na malowniczym dziedzińcu Pałacu pod Baranami - planowane są kolejne letnie seanse pod gwiazdami. Informacje o projekcjach znajdą się na www.kinopodbaranami.pl.

W tym roku po raz pierwszy festiwalowi towarzyszą pokazy filmów dla najmłodszych. W ramach Kinobrania dla dzieci w weekend 24-26 lipca zostanie zaprezentowany Baranek Shaun - zrealizowany w tradycyjnej technice film animowany o przygodach niesfornego baranka, który pod nieobecność gospodarza wybiera się na wycieczkę do miasta. Bilety na pokazy dla dzieci - 10 zł.

 

W PROGRAMIE:

TYDZIEŃ 4 (24-30 lipca): ŚMIECH I ŁZY

CHCE SIĘ ŻYĆ | LIFE FEELS GOOD (Maciej Pieprzyca) PL 2013, 107' PL with English subtitles

CO ROBIMY W UKRYCIU | WHAT WE DO IN THE SHADOWS (Jemaine Clement, Taika Waititi) NZ/US 2014, 86' EN/DE/ES

DISCO POLO | DISCO POLO (Maciej Bochniak) PL 2015, 108' PL

DUMNI I WŚCIEKLI | PRIDE (Matthew Warchus) GB/FR 2014, 120' EN

FRANCES HA | FRANCES HA (Noah Baumbach) US 2012, 86' EN

GRACZ | PLAYER (Robert Altman) US 1992, 124’ EN

JOANNA | JOANNA (Aneta Kopacz) PL 2013, 40' PL with English subtitles

MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST | NO MATTER HOW HARD WE TRIED (Grzegorz Jarzyna) PL 2014, 70’ PL with English subtitles

MÓW MI VINCENT | ST. VINCENT (Theodore Melfi) US 2014, 103' EN/ES

NIC DO OCLENIA | RIEN À DÉCLARER (Dany Boon) FR/BE 2011, 105' FR

NIETYKALNI | INTOUCHABLES (Olivier Nakache, Eric Toledano) FR 2011, 112' FR

O KROK OD SŁAWY | TWENTY FEET FROM STARDOM (Morgan Neville) US 2013, 91' EN

OBYWATEL | THE CITIZEN (Jerzy Stuhr) PL 2014, 108' PL with English subtitles

OPTYMISTKI | OPTIMISTENE (Gunhild Magnor) NO 2013, 80’ NO

PORWANIE MICHELA HOUELLEBECQA | L'ENLÈVEMENT DE MICHEL HOUELLEBECQ (Guillaume Nicloux) FR 2014, 93’ FR

POŻEGNANIA | OKURIBITO (Yôjirô Takita) JP 2008, 130' JP

PRZYCHODZI FACET DO LEKARZA | SUPERCONDRIAQUE (Dany Boon) FR/BE 2014, 107' FR/EN/UK

SERCE, SERDUSZKO | THE HEART AND THE SWEETHEART (Jan Jakub Kolski) PL 2014, 116' PL with English subtitles

ŚWIAT JEST WIELKI, A ZBAWIENIE CZAI SIĘ ZA ROGIEM | SVETAT E GOLYAM I SPASENIE DEBNE OTVSYAKADE (Stephan Komandarev) BG/DE/SI/HU 2008, 105' BG/DE/IT/SL/EN

TO WŁAŚNIE SEKS | THE LITTLE DEATH (Josh Lawson) AU 2014, 97' EN

ZA JAKIE GRZECHY, DOBRY BOŻE | QU'EST-CE QU'ON A FAIT AU BON DIEU (Philippe de Chauveron) FR 2014, 97' FR

 

KINOBRANIE DLA DZIECI

BARANEK SHAUN | SHAUN THE SHEEP MOVIE (Mark Burton, Richard Starzack) GB/FR 2015, 85’ no dialogue

Patron medialny: CzasDzieci.pl

 

Bilet na każdy film tylko 7 złotych!

Przez cały czas trwania festiwalu widzowie mogą brać udział w akcji Zbieraj KINO, w ramach której po sześciu obejrzanych filmach bilet na siódmy otrzymuje się gratis.

Kinobranie dla dzieci - 10 zł

Harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.

Patronem medialnym akcji jest Magiczny Kraków.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA