Komunikat archiwalny

Kraków zgadza się na życie

„Krakowianie mają w sobie „to coś”. Coś czym chcą się dzielić po śmierci” – w ten nietypowy sposób Ministerstwo Zdrowia oraz Urząd Miasta w Krakowie zachęcają mieszkańców do publicznego wyrażenia swojego stanowiska w kwestii dawstwa narządów. Pomóc w tym ma aplikacja dostępna pod adresem: deklaracja.zgodanazycie.pl.

Kraków zgadza się na życie
Fot. materiały prasowe

Kraków przyłączył się do kampanii „Zgoda na życie” zainicjowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Jej głównym celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej oraz zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów.

„Pomimo ciągłego rozwoju medycyny transplantacyjnej w Polsce, poziom wiedzy społeczeństwa na ten temat jest wciąż niewystarczający. Według przeprowadzonych w październiku tego roku badań, tylko 17% Polaków orientuje się, jakie przepisy dotyczące pobierania komórek, tkanek i narządów obowiązują w naszym kraju ” – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł – „Dlatego wspólnie z przedstawicielami samorządów lokalnych chcemy edukować mieszkańców. Transplantologia to dziedzina medycyny, która nie może się rozwijać bez akceptacji społeczeństwa” – dodał.

W  ramach kampanii stworzona została aplikacja webowa, która umożliwia szybkie i wygodne poinformowanie bliskich i znajomych o swojej woli odnośnie dawstwa narządów po śmierci. Wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, a system automatycznie wygeneruje spersonalizowaną grafikę, którą udostępnić można następnie w mediach społecznościowych. Dzięki funkcji geolokalizacji przeglądarek użytkowników, aplikacja w atrakcyjny wizualnie sposób prezentuje na tzw. mapie cieplnej, skąd pochodzą osoby wyrażające „Zgodę na życie”. Narzędzie dostępne jest pod adresem deklaracja.zgodanazycie.pl.

W przyszłym roku resort zdrowia przewiduje kolejne inicjatywy promujące ideę transplantologii i angażujące lokalne społeczności. W wybranych polskich miastach staną Pomniki Dawcy. Na festiwalach muzycznych oraz meczach piłkarskich rozdawane będą oświadczenia woli. 

Kampania „Zgoda na życie”

Kampania „Zgoda na życie” potrwa do końca 2016 r. Jej celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej, zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zostawania potencjalnymi dawcami szpiku kostnego. Kampania finansowana jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011 – 2020. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.zgodanazycie.pl.

Oświadczenie woli [pdf]

plakat

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także