Komunikat archiwalny

Trondheim Symfoniorkester w Krakowie

Dziś (29 października, wtorek) o godzinie 19:30 na scenie Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego wystąpi Orkiestra Symfoniczna z Trondheim pod batutą wybitnego polskiego dyrygenta Krzysztofa Urbańskiego. Będzie to jeden z elementów tournee zespołu po Niemczech, Austrii i Polsce.

Trondheim Symfoniorkester w Krakowie
Fot. Magiczny Kraków

Orkiestra Symfoniczna Trondheim została założona w 1909 roku. W ostatnich latach muzycy umocnili swoją pozycję nie tylko lokalnie, ale też w skali krajowej. Międzynarodową sławę orkiestra zdobyła dzięki tournee w Niemczech, Austrii, Czechach i Chinach. Od 2009 roku w ramach współpracy z Trondheim Soloists zespół powiększył się o 90 muzyków.

Obecnie głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym orkiestry jest Krzysztof Urbański, znakomity polski dyrygent młodego pokolenia.

Podczas koncertu w Filharmonii Krakowskiej 29 października w charakterze solisty wystąpi uznawany za jeden z największych talentów pianistycznych Norwegii Christian Ihle Hadland. Artysta koncertuje zarówno jako solista, jak i kameralista. W 2006 roku towarzyszył m. in. gwieździe światowej wokalistyki, Renee Fleming, podczas recitalu uświetniającego uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo.

Koncert w Krakowie, podczas którego zaprezentowane zostaną utwory Johannesa Brahmsa, Edvarda Griega i Igora Strawińskiego odbędzie się w ramach podpisanego w tym roku przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i Burmistrza Trondheim Rita Ottervika listu intencyjnego o partnerstwie między miastami.

Więcej informacji: www.filharmonia.krakow.pl

Pokaż metkę
Autor: KATARZYNA CZUBERNAT
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Zobacz także