Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

Macie już plany na najbliższy weekend? My już trochę ich zgromadziliśmy! Będzie i coś dla ciała, czyli Najedzeni Fest! w Forum Przestrzenie, ale też i dla ducha - spektakle w Teatrze Ludowym, filmy za siódemkę w Arsie, a także wyjątkowy koncert Renaty Przemyk w Kinie Kijów. Mamy też na dobry początek konkurs!

Fot. materiały prasowe/Teatr Ludowy

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Kopiec Kościuszki [KONKURS]

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą 200. rocznicą jego śmierci. Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej i przywódca ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość. W Krakowie, w katedrze wawelskiej, w krypcie św. Leonarda spoczywają jego doczesne szczątki, u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, w naszym mieście obywatele usypali kopiec Kościuszki - jeden z najtrwalszych symboli idei wolności i niepodległości Polski.

Kopiec Kościuszki w Krakowie nie jest jedynym kopcem poświęconym naszemu bohaterowi. Kopce Kościuszki znajdują się również w m.in. w Olkuszu, Połańcu czy Tarnogrodzie. Zapraszamy do udziału w konkursie. Mamy dla Was trzy gry pt. "Kacper Ryx i Król Żebraków".

Aby je wygrać, odpowiedzcie na proste pytanie. W którym mieście znajduje się najstarszy i najwyższy kopiec Kościuszki? Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do poniedziałku, 10 kwietnia do godz. 9, w tytule maila wpisując TADEUSZ KOŚCIUSZKI. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Na pierwszy ogień idzie w tym tygodniu Teatr Ludowy! W ten weekend ich repertuar zapowiada się bardzo ciekawie. W piątek na Dużej Scenie można było zobaczyć spektakl „Tartuffe albo szalbierz”, arcydzieło francuskiej literatury dramatycznej i szczytowe osiągniecie komediowego geniuszu Moliera. W końcu podstawą jest słynny „Świętoszek", komedia, która przez wieki nie straciła aktualności. Z kolei na Scenie pod Ratuszem w tym samym czasie, czyli o godz. 19, było „Wszystko o kobietach”. Każda z bohaterek bardziej niż babą jest tutaj człowiekiem. Ich losy i powodujące nimi uczucia subtelnie i dyskretnie ocierają się o siebie, a one samie przeglądają się w sobie na wzajem jak w tysiącu lustrach: matka i córki, siostry, rywalki, najlepsze przyjaciółki, koleżanki z pracy i koleżanki z przedszkola z lalką Barbie w objęciach oraz żywotne pensjonariuszki Domu Seniora. Wybierzcie się do Ludowego! Szczegółowy program weekendu znajdziecie TUTAJ.

To już oficjalnie najpopularniejszy spektakl ubiegłego roku w Krakowie! "Legalna blondynka" Teatru Variete otrzymała Złotą Maskę. Elle Woods – piękna blondynka o idealnej figurze, kochająca kolor różowy – jest przekonana, że prowadzi perfekcyjne i beztroskie życie. Ma przystojnego chłopaka, jest popularna i podziwiana. Jednak nie przypuszcza, że już niedługo jej świat wywróci się do góry szpilkami… W głównej roli zobaczymy Barbarę Kurdej-Szatan! A kto pamięta film o tym samym tytule, wie, że "Legalnej blondynki" nie da się nie lubić! Polecamy Wam niedzielny spektakl o 17.30.

Inne teatralne przeżycia zagwarantuje Wam teatr Barakah. Zobaczymy tam „Dyktanda”, krótkie opowiastki, utrzymane w żartobliwym tonie, często przesycone czarnym i absurdalnym humorem. Pierwotnie pisane były przez Lema jako ortograficzne sprawdziany dla jego siostrzeńca – pełny tytuł to „Dyktanda, czyli… w jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia – dzisiaj Michała – uczył pisać bez błędów”. Sceniczna wersja „Dyktand” jest polską prapremierą i okazją do przypomnienia nieco zapomnianych już dzisiaj, opublikowanych zresztą po raz pierwszy dopiero w 2001 roku, tekstów autora „Solaris”. Spektakl polecamy nie tylko miłośnikom twórczości Lema! W niedzielę zobaczycie go o godz. 19.

W teatrze KTO w „Kredycie zaufania” Iza Kała wcieliła się w profesjonalną trenerkę i prowadzi godzinny kurs rozwoju osobistego, który uruchamia przede wszystkim, skrywane pod powierzchnią powagi, ogromne źródła śmiechu. Kobiecość, miłość, zazdrość, relacje rodzinne to tylko niektóre z tematów poruszanych w spektaklu. Można było potraktować godzinę w teatrze jak namiastkę prawdziwego coachingu – z tą różnicą, że coaching Izy jest z przymrużeniem oka – na wesoło i z dystansem. Taka terapia śmiechem możliwa była w sobotę, ale śledźcie repertuar - na pewno jeszcze zdarzy się kolejna okazja.

I nareszcie obiecane coś "dla ciała". Dzisiaj już po raz kolejny wszyscy miłośnicy dobrego jedzenia mogą wziąć udział w Najedzeni Fest! Tym razem pod hasłem "na cyku", co jest jednym z przykładów polskich określeń stanu upojenia alkoholem. Dlatego w niedzielę w Forum Przestrzenie będzie można raczyć się świetnymi winami, rzemieślniczym cydrem i dopieszczonym w każdym szczególe piwem z małych browarów. Oczywiście będziecie też mogli zjeść pyszne jedzenie i wyposażyć spiżarnię! Impreza potrwa od godz. 11 do 18, wystawcy już szykują swoje specjały, więc bądźcie tam i Wy! Więcej informacji na Facebooku.

Przy tym dobrym jedzeniu nie może jednak zabraknąć również kultury! W ramach Najedzeni Fest! Kino pod Baranami zaprasza na specjalny seans filmu „W obronie jedzenia” zrealizowanego w oparciu o bestsellerową książkę amerykańskiego dziennikarza i działacza społecznego Michaela Pollana. Film zaczyna się od zbadania tego, co jedzą dziś Amerykanie, z czego składa się zachodnia dieta - pełna mięsa, białej mąki, cukru i olejów roślinnych. Jest tania, wygodna i pełna polepszaczy smaku. Reżyser filmu wspólnie z Michaelem Pollanem wyruszają w podróż, która ma pozwolić im odpowiedzieć na pytanie, co powinniśmy jeść. Film może wzbudzić dużo przemyśleń na temat naszej diety! Polecamy go zatem w niedzielę o godz. 18.

To chyba ulubiona akcja krakowskich kinomanów. "Sztuka za siódemkę" w kinie Ars wraca ze swoją edycją wiosenną! W cenie 7 zł kupicie bilety na najciekawsze filmy ostatniego sezonu, które być może przegapiliście albo chcecie zobaczyć jeszcze raz. Przegląd odbywa się od piątku 7 kwietnia aż do 27 kwietnia. Co zobaczymy w pierwszym tygodniu akcji? Świetny polski thriller "Jestem mordercą" z Arkadiuszem Jakubikiem w jednej z głównych ról, nominowany do Oscara "Aż do piekła", koreański thriller z elementami horroru - "Lament", a także ekranizację bestsellerowej powieści, czyli "Dziewczynę z pociągu". A to nie wszystko! Szczegółów szukajcie TUTAJ.

pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-04-09
Data aktualizacji: 2017-04-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź