Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie pod Baranami

Kino Pod Baranami zaprasza na przegląd najciekawszych dzieł węgierskiej kinematografii, która w ostatnich latach ponownie święci triumfy, zdobywając liczne nagrody oraz uznanie światowej publiczności. Podczas Węgierskiej Wiosny Filmowej polscy widzowie zobaczą zarówno pierwsze kroki debiutantów, jak i dzieła wielkich twórców. Przegląd trwa od 21 do 27 kwietnia w Kinie pod Baranami.

Fot. materiały prasowe/Kino pod Baranami

W programie, obok wielokrotnie nagradzanych produkcji takich, jak uhonorowany Oscarem Syn Szawła czy otwierający przegląd film To nie są najlepsze dni mojego życia, znalazły się również prawdziwe klasyki, takie jak Inne spojrzenie Károly Makka czy film animowany Béli Ternovszky’ego Miasto kotów. Węgierska Wiosna Filmowa to jednak przede wszystkim nowe produkcje w dorobku węgierskich twórców, jak choćby film Csaby Fazekasa Swing ze świętującą 80. urodziny legendą węgierskiego kina, Mari Törőcsik; komedia muzyczna #Nigdysięniekończący; poruszający i pełen humoru film Po życiu Virága Zomborácza czy fantastyczna komedia romantyczna Liza, lisia wróżka. W dramacie Moja matka i inni wariaci z rodziny, w jednej z ostatnich swoich ról, pojawiła się wielka gwiazda polskiego kina, Danuta Szaflarska.

Widzowie Kina Pod Baranami zobaczą także tegorocznego węgierskiego kandydata do Oscara, czyli film Z czystym sercem oraz psychologiczny thriller Potwór z Martfü, któremu towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem, Árpádem Sopsitsem. Przegląd zamknie pokaz laureata Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie - filmu Dusza i ciało w reżyserii Ildikó Enyedi. Po seansie z widzami spotka się odtwórca jednej z głównych ról, Géza Morcsányi.

Miłośników węgierskiego kina ucieszą również pokazy produkcji krótkometrażowych - fabularnych i animowanych, między innymi filmu Chór uhonorowanego w tym roku Oscarem.

Festiwal odbywa się w ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017.

Filmy prezentowane będą w wersji oryginalnej z polskimi napisami, z wyjątkiem Miasta kotów (polski dubbing). Spotkania z twórcami będą tłumaczone na język polski.

Od 19 marca w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25) można również zobaczyć wystawę Zsolnay. Węgierska secesja. Dla uczestników Węgierskiej Wiosny Filmowej przewidziana jest zniżka - z biletem z pokazu festiwalowego wstęp na wystawę w cenie 5 zł.

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-04-22
Data aktualizacji: 2017-04-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź