Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Terapeutyczne ogrody pomogą mieszkańcom DPS-ów

Hortiterapia, czyli metoda terapii zajęciowej wykorzystująca rośliny i ogród w pracy z pacjentami cierpiącymi na depresję, zaburzenia psychiczne, autyzm, demencje starcze i niepełnosprawność będzie wykorzystywana w Krakowie. Porozumienie o współpracy w tej sprawie pomiędzy  Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Oddziałem Małopolskim Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Gminą Miejską Kraków zostało podpisane 28 czerwca w siedzibie uczelni.

Fot. tookapic.com

Porozumienie podpisali: dyrektor Oddziału Małopolskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marta Mordarska, rektor Uniwersytetu Rolniczego prof. dr hab. Włodzimierz Sady, dziekan Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa prof. dr hab. Stanisław Mazur, zastępca prezydenta miasta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta Andrzej Kulig.

Porozumienie o współpracy w obszarze hortiterapii ma upowszechniać działania, które mają na celu dostosowywanie pod kątem terapeutycznym obszarów zielonych w Krakowie. Kolejnym elementem jest wypracowanie wspólnych rozwiązań architektonicznych służących niepełnosprawnym mieszkańcom naszego miasta.

Studenci Uniwersytetu Rolniczego będą mogli zaprojektować w ramach praktyk uczelnianych ogród na potrzeby Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Domów Pomocy Społecznej. Zadania określone w porozumieniu mogą być realizowane zarówno przez jednostki miejskie jak i pełnomocnika prezydenta miasta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych.

W części zadania te zawierają się w Powiatowym Programie Działania na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2015-2018. W Polsce ogrody hortiterapeutyczne najczęściej są sytuowane przy Domach Pomocy Społecznej.

Hortiterapia (terapia ogrodnicza) to forma terapii zajęciowej wykorzystującej rośliny, prace ogrodnicze i ogród jako narzędzie terapeutyczne. Jest już standardem m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich, w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Hortiterapeuci stosują techniki bazujące na pracy z roślinami do leczenia konkretnych dysfunkcji fizycznych i psychicznych pacjentów. Hortiterapia wykorzystywana jest także w rehabilitacji zawodowej i resocjalizacji.

W marcu 2017 r. został otwarty w Krakowie interdyscyplinarny kierunek studiów podyplomowych Hortiterapia - terapia ogrodnicza. Studia są wspólnym projektem Katedry Roślin Ozdobnych Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego i Katedry Terapii Zajęciowej Wydziału Rehabilitacji Ruchowej Akademii Wychowania Fizycznego.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: TOMASZ STANKIEWICZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-06-28
Data aktualizacji: 2017-06-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź