Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków dla ducha i ciała z Kołem Grodzkim PTTK

Koło Grodzkie PTTK zaprasza na kolejną odsłonę akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Przed nami cztery spacery i doroczne święto „Przyjaciela Krakowa”.

Fot. Anna Duda / krakow.pl

W niedzielę 13 stycznia zapraszamy na jeden z dwóch spacerów:

  • dla odznaki brązowej: „Obronność Krakowa w dawnych wiekach”
    Kraków, jako miasto stołeczne należał przez dłuższy czas do najważniejszych miast w Polsce. Zarówno mieszczanie krakowscy jak i królowie dbali o jego ufortyfikowanie. Najstarsze obwarowania Krakowa tworzył zespół warownych osad; Wawelu, leżącego u jego podnóża Okołu, a także rozrzuconych na różnym obszarze punktów obronnych takich jak Skałka, Salwator. Krzemionki czy Tyniec. Kraków posiadał także naturalne „obwarowania” rozlewiska wiślane, bagna i mokradła. Dopiero Leszek Czarny w l 1285-1287 „opatrzył miasto w obronniejsze mury i przypory”, a król Wacław poczynając od 1298 roku i jego następcy wznieśli bramy, baszty i rondele.
    Spotkanie o godz. 9.00 w Domu Turysty PTTK – Hotelu Wyspiański przy ul. Westerplatte 15/16.
  • dla odznak srebrnej i złotej: „Hotele, gospody i zajazdy w dawnym Krakowie”
    Ludzie wędrują i przemieszczają się od niepamiętnych czasów, co prawda dawniej motywy wędrowania były nieco odmienne niż dzisiaj, ale zawsze na wędrujących czekały karczmy, oberże, zajazdy, gdzie mogli się zatrzymać, odpocząć. Słowo zajazd to inaczej w języku polskim karczma, rodzaj gospody. Od czasów piastowskich stawiano je przy głównych traktach handlowych na wsiach, miasteczkach i w miastach. W czasach średniowiecza należały do władców, którzy nadawali przywilej ich prowadzenia zakonom, rycerzom, osadnikom, Żydom. Czasy te odeszły bezpowrotnie, oberże zniknęły w mrokach historii. Dawne lokale z ich specyficznym klimatem, sposobem przyjmowania gości nie sposób zastąpić współczesnymi…
    Spotkanie o godz. 9.30 w Domu Turysty PTTK – Hotelu Wyspiański przy ul. Westerplatte 15/16.

A jeżeli komuś byłoby mało atrakcji, to również w niedzielę zapraszamy o godz. 10.30 do Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory na doroczne święto „Przyjaciela Krakowa” czyli uroczystość wręczenia „Pawich Piór” – najwyższego stopnia odznaki „Przyjaciela Krakowa”. W tym roku, w trakcie uroczystości wręczone zostaną również Medale PTTK „Za pomoc i współpracę”. Po uroczystości odbędzie się pierwszy z dwunastu zaplanowanych na ten rok wykładów, przygotowywanych przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. O „Krakowie u schyłku wieków średnich” opowie dr hab. Marcin Starzyński.

Więcej o tym wydarzeniu znajdziecie tutaj.

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Oddział Krakowski PTTK – Koło Grodzkie, przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej: kologrodzkie.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Anna Duda
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-01-13
Data aktualizacji: 2019-01-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź