Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Coraz lepszy poziom bezpieczeństwa w Krakowie - polemika

Z ogromnym zdumieniem i niedowierzaniem wręcz, przeczytałem wystąpienie Krakowskiej Izby Turystyki do krakowskich władz, w którym winę za spadek ilości turystów odwiedzających nasze miasto przypisywany został w pierwszej kolejności niskiemu poziomowi bezpieczeństwa w centrum miasta. Tym bardziej, że przecież dla utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w Krakowie robi się bardzo wiele i są tego wymierne efekty. W dużej mierze – zwiększające się bezpieczeństwo – to zasługa Policji.

Krakowska Policja systematycznie od kilku lat notuje coraz mniejszą liczbę przestępstw, dodatkowo na krakowskich ulicach jest coraz więcej policyjnych patroli przez co mamy coraz większe poczucie bezpieczeństwa wśród samych mieszkańców. Można powiedzieć że jest coraz lepiej, bezpieczniej, a potwierdzają to badania niezależnych instytucji jak chociażby CBOS. Więc skąd to bicie na alarm? Czy takie hasła to efekt zbliżających się wyborów? Wydaje się, że punkt dotyczący bezpieczeństwa przywołany przez Izbę Turystyki został sformułowany, bez zapoznania się z faktami.

Chciałbym zauważyć, że od kilku lat zarówno Małopolska jak i sam Kraków odnotowują spadek liczby przestępczości w niemal wszystkich kategoriach dokuczliwych dla mieszkańców i osób odwiedzających Kraków.

Systematyczna praca krakowskich policjantów przynosi coraz lepsze efekty – praca wykrywcza pozwala na rozliczanie karne sprawców przestępstw, działania prewencyjne wpływają pozytywnie na obniżenie ilości przestępstw. W okresie ( 01-08) odnotowaliśmy o 1856 przestępstw mniej aniżeli w roku ubiegłym. Przestępstw jest oczywiście mniej, niż w latach poprzednich.

Ośmiomiesięczna praca policjantów w bieżącym roku przyniosła kolejny spadek przestępczości w Krakowie, zwłaszcza tej najbardziej uciążliwej dla mieszkańców i turystów. Odnotowaliśmy spadek przestępczości kryminalnej o 1815 przestępstw mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. A trend ten utrzymujemy od kilku lat  – najbardziej cieszy spadek przestępczości w takich kategoriach jak kradzież z włamaniem (aż o 727 przestępstw mniej), kradzież (o ponad 1190 mniej) czy zniszczenie cudzej rzeczy, w tym właśnie graffiti (o 204 mniej). Spadła również o ponad 140 ilość wymuszeń rozbójniczych i rozbojów.

Takie same tendencje spadkowe dotyczą ścisłego centrum Krakowa ( tzw. I obwodnicy ) a więc tych miejsc, które są najczęściej odwiedzane przez turystów. Ilość przestępstw ujawnionych przez policjantów w tym rejonie, w miesiącach o największym nasileniu turystycznym czerwiec- sierpień br. –to zaledwie 200, i jest znacząco niższa, do ilości przestępstw z analogicznego okresu roku ubiegłego ( 318 ) a spadki sa również odnotowywane już od kilku lat.
Mimo mniejszej ilości przestępstw nie odnotowano drastycznego spadku zatrzymań sprawców przestępstw na gorącym uczynku w rejonie Rynku Głównego: 302 osoby tj. tylko 82 mniej, mimo, iż przestępstw odnotowano o 118 mniej ( 06.-08.2014 ) do 382 osób ( 06.-08.2013). Także sama ilość interwencji podejmowanych przez policjantów w tym rejonie jest także w tym roku dużo niższa niż w roku ubiegłym. 5239 (06.- 08. 2014 ) do 5820 ( 06.08. 2013 ).

Zarówno władze miasta jak i kierownictwo krakowskiej Policji zawsze otaczało szczególną troską rejon I obwodnicy. Strefa Starego Miasta jest postrzegana jako wizytówka Krakowa – i właśnie z uwagi m.in. na bezpieczeństwo turystów rejon ten jest wspomagany dodatkowymi patrolami Policji, finansowanymi ze środków wyasygnowanych przez krakowskie władze miasta. W 2014 r. po raz kolejny udzielili wsparcia finansowego dla działań Policji na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w naszym mieście.

W tym roku, środki te pozwoliły na skierowanie do służby w rejon I obwodnicy w okresie kwiecień –maj 300 policjantów, oraz w okresie sierpnia- października - 520 policjantów. Warto przypomnieć, że rok ten rozpoczynaliśmy praktycznie bez wakatów w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie.

Ponadto od stycznia br. na krakowskich ulicach w ramach adaptacji zawodowej pojawili się policjanci po kursie podstawowym, którzy wspomagają swoich bardziej doświadczonych kolegów. W okresie od czerwca do sierpnia tego roku na terenie KP I dodatkowy pluton złożony z policjantów adaptacji zawodowej kierowany był do służby na rzecz Komisariatu I Policji.

Policjanci reagują na każde ujawnione wykroczenie w centrum miasta nakładając mandaty karne ale także pouczając. Ten środek oddziaływania wychowawczego stosowany był ponad 2000 razy i często pouczanymi byli goście z zagranicy.

To nasycenie miasta dodatkowymi służbami prewencyjnymi Policji ma znaczenie w aspekcie prewencyjnego odziaływania restrykcyjnego wobec sprawców przestępstw oraz wykroczeń ale także ma odziaływanie społeczne – widok mundurowych patroli powoduje wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców. A poczucie bezpieczeństwa zwiększa się - co odzwierciedlają m.in. niezależne wyniki badań CBOS-u, które wskazują, że dziewięciu na dziesięciu ankietowanych czuje się bezpiecznie w swojej okolicy. Wynik niezależnych badań przy jednoczesnym spadku przestępstw, a zwiększającej się skuteczności Policji napawa optymizmem.

Jestem przekonany, że punkt dotyczący bezpieczeństwa przywołany przez Izbę Turystyki został sformułowany, bez zapoznania się z faktami.

Z wyrazami szacunku,

podinsp. Mariusz Ciarka
Rzecznik Prasowy
Komendanta Wojewódzkiego Policji
w Krakowie

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2014-09-19
Data aktualizacji: 2014-09-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź