Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Opinie, stanowiska, polemiki

Oświadczenie UMK w sprawie zadań spółki Kraków5020

2022-12-22

W związku z licznymi zapytaniami prasowymi dotyczącymi zawarcia umowy o świadczenie usług w ogólnym interesie gospodarczym z KRAKÓW5020 sp. z o.o. uprzejmie informuję, że Gmina Miejska Kraków w dniu 30 maja 2022 r. zawarła z KRAKÓW5020 sp. z o.o. umowę o świadczenie usług w ogólnym interesie gospodarczym.

Co prawo mówi o prowadzeniu przedszkoli, a czego nie wie „Dziennik Polski”?

2022-09-08

Opublikowany 6 września 2022 r. w „Dzienniku Polskim” artykuł redaktor Klaudii Warzechy pt. Dzieci porzucone „Pod Magnolią” wprowadza opinię publiczną w błąd, przypisując prezydentowi miasta kompetencje, których ten organ nie posiada. Wystarczy sięgnąć do obowiązujących regulacji, by wiedzieć, że prezydent miasta nie wydaje „zgody na przekazanie prowadzenia przedszkoli spółce”, ma natomiast obowiązek zaktualizować udzielone zezwolenie na założenie przedszkola w zakresie podmiotu je prowadzącego.

Kilka faktów o „wyprzedawaniu” majątku gminy

2022-08-29

„Sprzedawać czy nie sprzedawać. Spór o majątek miasta” – pod takim tytułem ukazał się w „Dzienniku Polskim” artykuł red. Bartosza Dybały, który w dość jednostronny sposób przedstawia tematykę sprzedaży gminnych nieruchomości. Redaktor przytacza przede wszystkim argumenty radnych „Krakowa dla mieszkańców” – Łukasza Maślony, Łukasza Gibały oraz Darii Gosek-Popiołek z Partii Razem, sprzeciwiających się jakiejkolwiek „wyprzedaży” gminnego majątku. Dwa powtarzające się argumenty – jeden, że rosnące ceny nieruchomości w Krakowie powodują, iż sprzedaż jest w ostatecznym rozrachunku nieopłacalna i drugi: sprzedaż mieszkań powoduje, że brakuje ich dla potrzebujących, z pewnością przemawiają do wyobraźni, ale należą do kategorii tych populistycznych.

10 rzeczy, które warto wiedzieć o sytuacji z „Osadą 2000”. Polemika z tezami Łukasza Gibały

2022-08-24

Czy radny Łukasz Gibała publicznie popiera przedsiębiorców, którzy za nic mają obowiązujące prawo? I czy robi to cynicznie, z pełną świadomością, że mija się z prawdą, czy jest po prostu naiwny i, jak sam mówi, „wierzy przedsiębiorcy, bo dlaczego miałby kłamać”? No właśnie, dlaczego?

Czy usuwanie zanieczyszczeń z terenu budowy jest konieczne? – stanowisko Zarządu Inwestycji Miejskich

2022-07-26

Czy usuwanie zanieczyszczeń z terenu budowy jest konieczne? Odpowiedź na takie pytanie wydaje się oczywista. Jak się jednak okazuje, nie jest oczywista dla wszystkich. W weekendowym wydaniu Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego (23 lipca) ukazał się materiał red. Piotra Tymczaka pt. „Górka Narodowa ma pod górkę” poświęcony zanieczyszczonemu terenowi pod pętlę końcową na terenie Górki Narodowej. W tekście pojawiają się wypowiedzi poddające w wątpliwość konieczność przeprowadzenia remediacji tego terenu. Warto wyjaśnić, dlaczego trzeba usuwać zanieczyszczenia zalegające w gruncie przewidzianym pod inwestycje i jakie korzyści przyniesie remediacja terenu pod pętlę na Górce Narodowej, którą w ramach realizacji zadania zleci ZIM.

Skrzywdziliśmy uczniów z Ukrainy - głos w sprawie powielania krzywdzącego stereotypu

2022-07-05

5 lipca w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł Pani Redaktor Olgi Szpunar „Skrzywdziliśmy uczniów z Ukrainy”.

Nieprawdziwe informacje na temat stacji ładowania pojazdów elektrycznych

2022-07-04

W związku z opublikowaniem 2 lipca na łamach „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej” nieprawdziwych artykułów: „Kraków. Tauron mógł wybudować stacje ładowania samochodów elektrycznych, ale Kraków nie skorzystał”, „Tauron chciał wybudować stacje ładowania elektryków, ale Kraków nie skorzystał – Elektryczne auto ładuj w Tarnowie” oraz „Nieporadne starania Krakowa o stacje ładowania samochodów elektrycznych – Krakowskie elektryki bez prądu”, dotyczących stacji ładowania pojazdów elektrycznych na terenie Krakowa, należą się wyjaśnienia.

MPK przestrzega przepisów prawa – dementujemy nieprawdziwe informacje

2022-06-23

W czwartek, 23 czerwca z inicjatywy zarządu MPK SA w Krakowie, odbyło się spotkanie z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa Michałem Drewnickim, w którym wzięli udział przedstawiciele zarządu spółki oraz dwóch największych związków zawodowych przedsiębiorstwa. Doszło do niego w związku z publikacją kolejnej interpelacji, dotyczącej warunków pracy w MPK, przygotowanej przez Michała Drewnickiego. Podczas spotkania omówiono kwestię nieprawdziwych informacji przekazywanych do publicznej wiadomości (w tym również do wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa), które pod pozorem troski o naszych pracowników i pasażerów, zawierają elementy manipulacji i pomówienia.

Niezła mapa, tylko w dużej części nieprawdziwa... – odpowiedź na internetową mapę pustostanów

2022-05-25

Pojawiła się i z dużym hukiem została nagłośniona – Krakowska Mapa Pustostanów. Pomysł fajny, ale mapa w dużej części nieprawdziwa. Do miejskich pustostanów mieszkaniowych zaliczono mieszkania, których właścicielem nie jest miasto. Przedstawiono również lokale, które są tylko potencjalnymi pustostanami.

Oświadczenie TAURON Areny Kraków w sprawie wolontariuszy

2022-04-25

W odpowiedzi na wiadomości, które pojawiły się w mediach społecznościowych oraz portalach internetowych informujemy, że wolontariat pod TAURON Areną Kraków nie został zamknięty. Wolontariusze cały czas mogą pomagać i cały czas pomagają. Zapraszamy i prosimy o współpracę wszystkich chętnych do niesienia pomocy!

Znajdź