Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Miasto nie rezygnuje z inwestycji

W związku z artykułem „Kres wyborczych obietnic" red. Bartosza Piłata (Gazeta Wyborcza z 26 stycznia br.) pragnę uspokoić: Miasto nie rezygnuje z realizacji ani z Rynku Krowoderskiego, ani z budowy Trasy Łagiewnickiej, ani tym bardziej z modernizacji ul. Igołomskiej.

Zapewniam, że nie ma też ryzyka ograniczenia środków na wykupy w 2015 roku, jak sugeruje autor materiału. Każde z zadań zaproponowanych w autopoprawce Prezydenta Krakowa do projektu budżetu na 2015 rok ma wskazane źródła finansowania, ale nie są to bynajmniej środki na pozyskanie nieruchomości. Co więcej, zapadło również ustalenie, że w ciągu roku kwota na wykupy może się jeszcze zwiększyć, po uzyskaniu oszczędności na miejskich przetargach.

W przypadku Rynku Krowoderskiego najistotniejsze jest uregulowanie stanu prawnego nieruchomości, na której będzie urządzona ogólnodostępna przestrzeń dla mieszkańców. Rozwiązanie tej kwestii otworzy drogę do zabezpieczenia środków na zorganizowanie konkursu na koncepcję Rynku Krowoderskiego – a może się to stać w ciągu tego roku. Przypomnę też, że Miasto przystąpiło do opracowania planu miejscowego, dedykowanego właśnie utworzeniu u zbiegu ulic Królewskiej i Kijowskiej ogólnodostępnej przestrzeni dla mieszkańców. Dokument ma zostać przyjęty również w tym roku.

Nie ma też zagrożenia dla przebudowy w najbliższych latach ul. Igołomskiej. W tym roku Miasto chce zorganizować przetarg na I i II etap tej inwestycji. Co się tyczy terenu: na podstawie prawomocnej decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), Miasto już dysponuje terenem potrzebnym na wykonanie zadania. Odszkodowania za działki przejęte pod budowę ul. Igołomskiej zostaną określone w drodze postępowania administracyjnego i wypłacone byłym właścicielom.

Jak najbardziej aktualne są też założenia związane z Trasą Łagiewnicką. Miasto ubiega się o unijne dofinansowanie na to zadanie, które pozwoli na realizację przynajmniej pierwszego odcinka arterii w ciągu czterech lat. Chodzi o fragment Trasy Łagiewnickiej od pętli Kurdwanów do ul. Zakopiańskiej, w ramach którego ma funkcjonować linia tramwajowa. Oprócz tego o współpracy przy Trasie Łagiewnickiej rozmawiamy z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi, rządową spółką, z którą jesienią Miasto zawarło porozumienie w sprawie realizacji tego ważnego dla Krakowa zadania.

Jan Machowski

Kierownik Biura Prasowego

Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta

Urząd Miasta Krakowa

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-01-27
Data aktualizacji: 2015-01-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź