Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Badania sześciolatków - polemika

Przedstawione w artykule Agnieszki Maj pt. „Zbyt wczesne badania sześciolatków" (Dziennik Polski, z dnia 20 lutego 2015 r.) informacje dotyczące ustalenia przez magistrat terminu dostarczenia do przedszkoli zaświadczeń o odroczeniach obowiązku szkolnego dla sześciolatków są nieprawdziwe i wymagają dodatkowych wyjaśnień.

Urząd Miasta Krakowa nie wyznaczył żadnego terminu dostarczenia zaświadczeń o odroczeniach obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Termin: 6 marca, o którym pisze dziennikarka nie dotyczy dzieci sześcioletnich.

Termin 6 marca dotyczy rodziców młodszych dzieci, którzy chcą aby ich dziecko pozostało w przedszkolu, do którego uczęszcza (to ostateczny termin składania deklaracji o kontynuacji wychowania przedszkolnego). Jeśli tego nie zrobią, a będą chcieli aby dziecko uczęszczało do samorządowego przedszkola będą musieli wziąć udział w rekrutacji. Takie zasady obowiązują od wielu lat i nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Natomiast dzieci sześcioletnie, zgodnie z ustawą, są objęte obowiązkiem szkolnym i będą miały zapewnione miejsca w klasach pierwszych szkół podstawowych.

Zupełnie inna kwestią jest to czy rodzic uważa, że jego sześcioletnie dziecko powinno rozpocząć naukę w szkole czy nie. Jeśli ma wątpliwości powinien udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej skonsultować się ze specjalistami i jeśli będzie to uzasadnione wystąpić o odroczenie obowiązku szkolnego. Urząd Miasta Krakowa wielokrotnie podkreślał, że powinna to być decyzja przemyślana oraz (zgodnie zresztą z opinią Związku Zawodowego Rada Poradnictwa przedstawioną w tekście), że zbyt wczesne zgłaszanie się do poradni psychologiczno-pedagogicznych nie jest wskazane, ponieważ dziecko cały czas się rozwija i w czerwcu bądź lipcu danego roku będzie o wiele dojrzalsze niż w styczniu. Może się wówczas okazać, że odraczanie obowiązku szkolnego w jego przypadku nie będzie uzasadnione.

Co więcej 9 grudnia 2014 r. Wydział Edukacji UMK skierował do dyrektorów poradni prowadzonych przez Gminę Kraków pismo, w którym zaznaczono, że przepisy prawa oświatowego nie przewidują ograniczenia terminu wydawania opinii o dojrzałości szkolnej dzieci sześcioletnich. Co więcej uzyskanie decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego w terminie późniejszym niż wymieniany w artykule 6 marca, zgodnie z art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty nie przesądza o braku możliwości uczęszczania do przedszkola.

 

Filip Szatanik
Zastępca Dyrektora ds. Informacji
Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta

pokaż metkę
Autor: Filip Szatanik
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-02-20
Data aktualizacji: 2015-02-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź