Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Komentarz Wydziału Kształtowania Środowiska dotyczący artykułu red. Agnieszki Maj z 13.09.2016 roku, pt. „Krakowianie stracą dotację na piece, bo firmy nie nadążają ze zleceniami”

Nieprawdą jest, że urzędnicy rozpatrują wnioski przez kilka miesięcy. Czas od złożenia kompletnego wniosku do zaproszenia wnioskodawcy do podpisania umowy wynosi obecnie do 3 tygodni.

Dotyczy to wniosków kompletnych, które składa pojedynczy właściciel lokalu mieszkalnego lub domku jednorodzinnego. Okres ten obejmuje weryfikację formalną i merytoryczną złożonego wniosku i prawidłowości zawartych w nim danych, wykonanie kontroli przed-wykonawczej w celu stwierdzenia zasadności udzielenia dotacji, publikacji w BIP listy wniosków rozpatrzonych pozytywnie, przygotowanie i zarejestrowanie umowy w Generalnym Rejestrze Umów i Zleceń oraz zaproszenie wnioskodawcy do podpisania umowy. Termin ten jest uzależniony od dysponowania czasem przez wnioskodawcę w celu udostępnienia lokalu do kontroli i zgłoszenia się do popisania umowy.

Należy zaznaczyć, że ponad 70 proc. wniosków składanych przez mieszkańców Krakowa i ich pełnomocników jest niekompletnych. Jest to główna przyczyna, powodująca wydłużenie czasu przyznawania dotacji.

Wnioski, które były uprzednio konsultowane w Punkcie Informacyjno-doradczym zazwyczaj nie są obarczone błędami i czas potrzebny na ich rozpatrzenie, przeprowadzenie kontroli, udzielenie dotacji i zawarcie umowy jest znacznie krótszy. Dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców do przeprowadzenia konsultacji w tym Punkcie.

Nieprawdą jest, że mieszkańcy mogą utracić możliwość uzyskania dotacji do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Zgodnie z obwiązującą uchwałą w sprawie przyjęcia Programu Ograniczania Niskiej Emisji dotację przyznaje się do 100 proc. kosztów kwalifikowanych dla wniosków kompletnych złożonych w roku 2016. Oznacza to, że wszystkie kompletne wnioski złożone w 2016 roku otrzymają dofinansowanie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych z możliwością realizacji w tym roku do 10 października lub w roku 2017 od stycznia do 10 października.

W przypadku wnioskodawców, którzy zawarli umowę i z różnych, niezależnych od siebie przyczyn nie mogą zrealizować inwestycji do 10 października tego roku, istnieje możliwość aneksowania umowy i zawarcie umowy wieloletniej z terminem realizacji w roku 2017. W takim przypadku, wnioskodawca musi przed upływem terminu realizacji i rozliczenia inwestycji wystąpić z pisemnym, uzasadnionym wnioskiem do Wydziału Kształtowania Środowiska, podając przyczyny niemożności wykonania zadania.

Prawdą jest, że dobre tempo rozpatrywania wniosków i udzielania dotacji na wymianę ogrzewania węglowego na proekologiczne w tym roku przez Wydział Kształtowania Środowiska spowodowało duży popyt na usługi firm wykonawczych realizujących tego typu inwestycje. Firmy zostały zaskoczone liczbą zleceń i nie nadążają z ich realizacją.

Jan Urbańczyk

Zastępca Dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-09-13
Data aktualizacji: 2016-09-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź