Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Stanowisko do artykułu „Bloki zamiast fabryki wódek” z Gazety Wyborczej

W związku z artykułem „Bloki zamiast fabryki wódek” autorstwa Aleksandra Gurgula (Gazeta Wyborcza, 5 grudnia) Miejski Konserwator Zabytków informuje, że w tekście znalazły się stwierdzenia, które nie znajdują odzwierciedlenia w faktach i wprowadzają czytelnika w błąd. Oto przykłady:

1. „(…) okazuje się, że wpisane do gminnej ewidencji zabytków budynki (…) nowy właściciel zamierza zrównać z ziemią”. Powyższa teza zestawiona z informacją, że „w sierpniu wydział architektury i urbanistyki wydał zgodę na rozbiórkę łącznie 27 obiektów wchodzących w skład kompleksu (…)” tworzy wrażenie, że MKZ zezwolił na zniszczenie zabytkowego zespołu.

2. W artykule znalazło się stwierdzenie, że nie udało się ustalić o które elementy chodzi, a inwestor otrzymał już pozwolenie na rozbiórkę 27 obiektów. Wyjaśniam, że największą wartość prezentują następujące obiekty: budynek mieszkalny pracowników (kamienica fabryczna w północno-zachodniej części zespołu od strony ul. Fabrycznej); budynek przyjmowania spirytusu z budynkiem zbiorników oraz magazyn z rampą (w centralnej części) oraz połączony z nim przewiązką główny budynek fabryczny ze żłobkiem, maszynownia, kotłownia i pomieszczenie regeneracji węgla. Podkreślam raz jeszcze, że na etapie uzgodnień Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, zgodnie z posiadanymi kompetencjami, dołoży wszelkich starań, aby porozumieć się z inwestorem i wyeksponować zabytkowe elementy.

3. Wspomniane stwierdzenia zostały dodatkowo zestawione z informacją, że podobny los spotykał fabrykę czekolady Wawel, dawną fabrykę Miraculum na Zabłociu i cegielnię w Łagiewnikach. Takie porównanie tworzy obraz służb konserwatorskich, które nie prowadzą ochrony obiektów postindustrialnych na terenie miasta. Należy zaznaczyć, że Miejski Konserwator Zabytków nie uzgadniał wyburzenia zabytkowych obiektów cegielni. W rzeczywistości w przypadku fabryki Miraculum MKZ uzgodnił remont konserwatorski i adaptację zabytkowej zabudowy, co pozwoliło na zachowanie historycznej części zakładu.

Jan Machowski

Kierownik Referatu ds. Informacji Medialnej

Biuro Prasowe UMK

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-12-05
Data aktualizacji: 2016-12-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź