Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wyjaśnienia dotyczące tekstu „Oddali część zabytkowego fortu na złom” zamieszczonego w portalu Onet

Jak i skąd zabytek trafił na złom?

1. „Podczas remontu fortu Łapianka wywieziono na złom zabytkowy element – pancerną kopułę” – pisze dziennikarz portalu

Ad. 1. W trakcie prowadzonych nadzorów nad pracami ani kierownik budowy, ani konserwator nie zgłaszali informacji o znalezieniu fragmentu czaszy. Nie ma wzmianek na ten temat w dzienniku budowy ani w protokołach z narad budowy. Nie ma również świadków takiego zdarzenia - a przynajmniej nie informują o nich dziennikarze.
W trakcie prowadzonych prac ziemnych odnaleziono natomiast ościeżnicę pancerną, którą po konserwacji wmontowano do obiektu.

Podczas komisji w forcie Swoszowice przedstawiciel Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków widział niewielki fragment czaszy pancernej, ważący ok. 500 kg, który faktycznie został odkupiony z punktu skupu złomu przez dyrektora Zbigniewa Feliksiewicza, kierującego Muzeum Spraw Wojskowych w forcie Swoszowice. Dyrektor nie jest  jednak pewien, skąd pochodzi fragment czaszy. Brak na nim jakichkolwiek oznaczeń, stempli - czegokolwiek, co pomogłoby w jego identyfikacji. Może pochodzić z dowolnego fortu twierdzy Kraków, w którym wysadzano kopuły. Dyrektor Zbigniew Feliksiewicz zadeklarował, że jeśli okaże się, że faktycznie ten fragment czaszy pochodzi z fortu „Łapianka” to zostanie on przekazany przed  przygotowywaniem ekspozycji w „Łapiance.”

2. „Jej wartość (kopuły) jako złomu szacuje się na kilka tysięcy złotych” – pisze dziennikarz
Ad. 2. Wspomniana część czaszy pancernej waży 500 kilogramów. Aktualnie wartość kilograma złomu to 0,60 - 0,70 zł. Fragment czaszy  mógł  więc zostać sprzedany w punkcie skupu złomu za ok. 300-400 zł, na pewno nie kilka tysięcy.

Podsumowując: autorzy tekstu nie rozmawiali z dyrektorem Feliksiewiczem na temat pochodzenia  fragmentu metalowej czaszy. Nie wiadomo skąd zaczerpnęli wiedzę, że jest to część pochodząca z fortu „Łapianka”. Samo przypuszczenie, że to fragment czaszy z tego fortu okazało się  pomysłem na  napisanie tekstu, w którym brak konkretów. Jedyny niezaprzeczalny fakt jest taki, że w forcie Swoszowice znajduje się fragment metalowej czaszy pochodzący z fortu i nabyty w punkcie skupu złomu. Przy przygotowywaniu ekspozycji w forcie „Łapianka” zostaną podjęte działania w celu pozyskania tego fragmentu czaszy, jeśli faktycznie  potwierdzone zostanie, że pochodzi on z „Łapianki”.

pokaż metkę
Autor: MACIEJ GRZYB
Osoba publikująca: TOMASZ STANKIEWICZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-07-27
Data aktualizacji: 2017-07-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź