Stanowisko w sprawie artykułu w „Dzienniku Polskim”

18 kwietnia 2018 r. w „Dzienniku Polskim” ukazał się artykuł, z treści którego można wywnioskować, że ZIKiT przepłacił za likwidację przecieków na Rynku Głównym w Krakowie. W ocenie ZIKiT, jest to zupełnie nieprawidłowa interpretacja istniejącej sytuacji.

ZIKiT w pierwszym przetargu, ogłoszonym w celu realizacji tego zadania, nie miał prawa podpisać umowy i nie wynikało to z powodów finansowych, lecz prawnych. Nie miał prawa podpisać wspomnianej umowy, w związku z powyższym, na wiosnę br. ogłosił ponowny przetarg.

Wszystkie ogłoszone przetargi były przetargami nieograniczonymi. Jeżeli oferent z pierwszego przetargu chciałby startować w następnych przetargach i miałby wolę zgłosić ofertę netto, analogiczną do tej w pierwszym przetargu i powiększyłby ją o prawidłową stawkę podatku VAT, to byłaby to najkorzystniejsza oferta. Jednak realizacją zadania były zainteresowane tylko inne firmy i po wyższych stawkach.

ZIKiT nie ma wpływu na oferentów, zarówno pod kątem ich szacunków zamówień, jak i woli realizacji zamówienia. Nie można też przypisywać braku profesjonalnego działania jednostce. W stosowaniu Prawa zamówień publicznych wyznaczone są zasady, których nie można łamać. I w tym kontekście powinno się oceniać warunki pierwszego postępowania publicznego.

Niestety, dziennikarz nie przyjął przekazanych mu informacji, przez co błędnie przedstawił opinii publicznej temat.

 

Michał Pyclik

Kierownik Zespołu Prasowego

Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

Tagi: polemika, prasa

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA