Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Prawda o rewitalizacji Azorów

W związku z nieprawdziwymi informacjami podanymi przez Pana Dawida Serafina zamieszczamy poniżej autoryzowany wywiad jakiego udzieliła dziennikarzowi Zastępca Prezydenta Krakowa Elżbieta Koterba. Wywiad nie został opublikowany.

Na jakich terenach jest prowadzony projekt rewitalizacji?

Pilotażowy program rehabilitacji zabudowy blokowej jest prowadzony na osiedlach : Olsza II, Ugorek i Azory. W opracowaniu programu uczestniczą mieszkańcy, reprezentanci podmiotów gospodarczych np. przedszkoli, szkół, organizacji pozarządowych, bowiem rehabilitacja wiąże się bezpośrednio z warunkami życia. Jeśli program pilotażowy się sprawdzi to działaniami objęte zostaną kolejne osiedla.

Jakie są ramy czasowe projektu?

Proces rehabilitacji jest długotrwały i obejmuje działania związane z różnorodnym dialogiem społecznym, począwszy od ankietowania poprzez debatę publiczną do bezpośredniego udziału mieszkańców w warsztatach społecznych oraz analizę techniczną mającą na celu poprawę stanu technicznego budynków i usług towarzyszących.

A które projekty mogą liczyć na realizację?

Doświadczenia krajowe i zagraniczne jednoznacznie wskazują, że projekty, które są akceptowane przez szeroką rzeszę mieszkańców są najlepsze i należy je realizować. Ich specyfika wiąże się bowiem z oddziaływaniem na pojedynczego mieszkańca i bezpośrednim wpływem na jego warunki życia. Podoba mi się na przykład pomysł budek na książki. Liczę, że te małe projekty, które nie wymagają dużych nakładów finansowych uda się zrealizować w tym roku.

O co chodzi w całym projekcie?

Proces tworzenia programu obejmuje kilka faz. Aktywizację postaw obywatelskich mieszkańców i zachęcenie ich do aktywnego włączenia się w działania na rzecz możliwych, pozytywnych zmian na swoim osiedlu. Równolegle prowadzone są działania techniczne. W ramach tych działań naukowcy z Politechniki Krakowskiej stworzą program umożliwiajacy ocenę techniczną budynków, oraz możliwości rewitalizacji budynków wielkopłytowych. Przedmiotem ich działań pilotażowych jest osiedle Ruczaj – Zaborze.

A co z pieniędzmi na rewitalizację?

- Jeśli chodzi o pieniądze na realizację projektów to będą one pochodzić z różnych źródeł. Z  budżetu miasta, z funduszy unijnych. Proszę jednak pamiętać, że ten program jest bardzo złożony i jego realizacja potrwa latami.

Mieszkańcy Azorów mają trochę żal że się zaangażowali w projekt a budynki w których chcieli realizować pomysł ma być sprzedany?

Miasto w chwili obecnej i pragnę to zdecydowanie podkreślić - ocenia jedynie zasadność i możliwości sprzedaży lokali położonych w budynku przy ul. Elsnera 3. Dzieje się to w ramach  procedury, której elementem jest ewidencjonowanie, badanie i ocena wszystkich należących do Gminy nieruchomości na obszarze całego miasta. Ważnym elementem tej procedury jest uzyskanie opinii Rady Dzielnicy. Stanowisko takie będzie przez Radę Dzielnicy IV przedstawione do konsultacji z mieszkańcami. Nie można więc na razie mówić o jakichkolwiek decyzjach.

Elżbieta Koterba

Zastępca Prezydenta Miasta

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-02-24
Data aktualizacji: 2014-02-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź