Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Dokument archiwalny

Baza treningowo-pobytowa

Stadion Wisły Kraków im. Henryka Reymana, ul. Reymonta 22

Od początku istnienia klubu władze Wisły Kraków starały się uzyskać teren pod budowę stadionu. W 1909 roku zarządowi Wisły udało się uzyskać w dzierżawę teren dzisiejszej alei Mickiewicza jednak do budowy nie doszło. Ostatecznie kilka lat później klubowi przyznano tereny na Oleandrach i tam rozpoczęła się budowa stadionu. Obiekt otworzono 16 kwietnia 1914 roku. Niestety po roku stadion został zniszczony przez pożar.

Budowa nowego stadionu rozpoczęła się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Uroczyste otwarcie i poświęcenie obiektu, który wybudowano na terenach za Parkiem Jordana, nastąpiło 8 kwietnia 1922. W 1946 roku stadion „Białej Gwiazdy” zniszczyła burza.

Nowy stadion, który powstał na placu tuż obok poprzedniego, powstał w 1953 roku i stanął dokładnie w tym miejscu w którym stoi obecna siedziba Wisły. Obiekt posiadał bieżnię lekkoatletyczną, która okalała boisko piłkarskie. Charakterystyczną cechą tej budowli były tzw. bramy brandenburskie znajdujące się na trybunach za bramkami. W 1972 roku stadion zyskał maszty oświetleniowe. Ich oficjalna inauguracja odbyła się 11 czerwca 1972 roku w meczu ligowym pomiędzy Wisłą Kraków a Legią Warszawa. W 1985 roku zaplanowano budowę nowej trybuny głównej. Niestety, w trakcie realizacji inwestycji, zabrakło środków na jej realizację i na kolejne lata, stadion pozostał bez jednej trybuny. Starą trybunę wyburzono - przetrwała jedynie jej pozostałość – ściana byłego budynku klubowego wraz z charakterystyczną kolumnadą.

W 1995 roku, po 23 latach od zamontowania, ze względu na pogarszający się stan, zdemontowano maszty oświetleniowe. W tym samym czasie remontowi poddano trybunę wschodnią od strony parku Jordana. Roku później rozpoczęła się budowa głównej trybuny, która miała zostać sfinansowana ze wspólnych środków urzędu miasta i Totalizatora Sportowego. Otwarcie nowej trybuny czyli sektorów A i B, a także loży honorowej nastąpiło w marcu 1998 roku. W 1998 roku usunięto bieżnię lekkoatletyczną, która okalała boisko, a w jej miejsce powstał pas zieleni. Kolejną renowację przeszła trybuna wschodnia (zainstalowano około 4800 plastikowych krzesełek. Prace kontynuowane były w 1999 roku. Wyburzono wały ziemne za bramkami, które stanowiły trybuny stadionu wybudowanego w 1953 roku. W miejscu powstałych przestrzeni za bramkami, od strony ul. 3 Maja powstała tymczasowa trybuna dla kibiców drużyny przyjezdnej, mogąca pomieścić około 250 kibiców (z czasem powiększono ją, aby wystarczała dla 500 osób).

W celu dostosowania stadionu do wymogów PZPN, w kwietniu 2002 roku na stadionie zamontowano maszty oświetleniowe. Rok później na stadionie zainstalowano system ogrzewania murawy. Był to pierwszy tego typu system w Polsce. W czerwcu 2004 roku wymogi licencyjne narzucone przez PZPN wymusiły montaż tymczasowej zadaszonej trybuny. Jej pojemność wynosiła tysiąc osób i została ulokowana za bramką od strony ul. Władysława Reymonta.

22 października 2004 roku nastąpiło uroczyste otwarcie budowy nowego stadionu, którego efektem jest dzisiejszy wygląd obiektu. Koncepcja budowy stadionu zmieniała się kilkukrotnie, między innymi przez starania Krakowa o organizację meczów mistrzostw europy. Ostatecznie 17 września 2010 roku stadion został oddany do użytku. Swój pierwszy mecz na nowym obiekcie Wisła rozegrała z Koroną Kielce (2:2).

Hotel Sheraton

Położony nad brzegiem Wisły Sheraton Kraków Hotel posiada pokoje z przepięknym widokiem na królewski Wawel. Od Rynku Głównego, Kazimierza i głównych atrakcji miasta dzieli go jedynie 10-minutowy spacer. Wnętrze budynku wyróżnia imponujące atrium ze szklanym dachem. Pokoje gościnne są zaprojektowane w ponadczasowym krakowskim stylu, przy jednoczesnym zachowaniu ich funkcjonalności. Hotel jest najnowszym 5-gwiazdkowym międzynarodowym hotelem w Krakowie.
Do dyspozycji gości pozostają  232 komfortowe pokoje. W hotelu znajduje się w pełni wyposażone Fitness Center z krytym podgrzewanym basenem, masażami oraz sauną. Hotel posiada 8 sal konferencyjnych.  

pokaż metkę
Osoba publikująca: Sebastian Nowak
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2012-05-14
Data aktualizacji: 2012-05-14
Powrót