Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Dokument archiwalny

Czy wiesz, że...

  • W zbiorach Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich na krakowskim Kazimierzu znajduje się egzemplarz unikatowej na skalę europejską, pochodzącej z 1527 r., publikacji angielskiego humanisty Leonarda Coxa, w której można znaleźć treść (w języku łacińskim) listów Marcina Lutra pisanych do króla angielskiego Henryka VIII Tudora.
  • W zbiorach muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu znajduje się imponująca kolekcja malarstwa angielskiego z XVII-XIX w. Wśród 30 zgromadzonych tam obrazów, głównie portetów, znajdują się m.in. dzieła Williama Dobson’a, Georgea Romney’a
  • 29 kwietnia 2008 r. książę Karol z małżonką Camillą, odwiedzili Kraków. Dokonali uroczystego otwarcia Centrum Społeczności Żydowskiej przy ul. Miodowej. Centrum powstało pod patronatem księcia Karola oraz przy wsparciu organizacji World Jewish Relief.
  • Kraków i Liverpool wyróżniono prestiżowym tytułem Europejskiej Stolicy Kultury – Kraków w 2000 r., Liverpool w 2008 r.
  • Globus Jagielloński – jeden z pierwszych globusów w historii kartografii i najstarszy zachowany globus, na którym zaznaczono nowy kontynent − Amerykę − oraz Anglię, jest przechowywany w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • W Muzeum Książąt Czartoryskich (obecnie w remoncie) znajdują się: krzesło Wiliama Szekspira oraz pochodzące spod Werony cząstki rzekomego kamienia grobowego Romea i Julii. Księżna Izabela Czartoryska, która pod koniec XVIII wieku założyła pierwsze polskie muzeum, oprócz dzieł sztuki gromadziła także pamiątki po sławnych ludziach. W Domu Gotyckim w jej posiadłości w Puławach eksponowane były m.in. przedmioty związane z Oliverem Cromwellem i Jamesem Cookiem.
  • Żydowskie Muzeum Galicja - instytucja pożytku publicznego zarejestrowana w Polsce i Wielkiej Brytanii. Muzeum wspierane jest przez Radę Dyrektorów w Polsce i Radę Powierniczą w Wielkiej Brytanii. Przewodniczącym Rady Powierniczej jest Prof. Jonathan Webber (Przewodniczący UN ESCO ds. Studiów Żydowskich i Międzywyznaniowych, Uniwersytet w Birmingham)
  • Wizyta w Krakowie to również niepowtarzalna okazja do tego, żeby dowiedzieć się, co w 1527 r. Marcin Luter napisał w swoich listach do króla angielskiego Henryka VIII Tudora. Ich treść, w języku łacińskim, została opublikowana przez działającego Polsce angielskiego humanistę Leonarda Coxa –jeden z egzemplarzy tej publikacji znajduje się w zbiorach Zakonu Kanoników Regularnych Luterańskich na krakowskim Kazimierzu.
  • W okresie od 25 stycznia 2006 do 31 sierpnia 2007 w angielskim klubie piłkarskim Wolverhampton Wanderers F.C grał Tomasz Frankowski, były piłkarz Wisły Kraków.
  • Krakowska drużyna piłkarska Wisła Kraków w ciągu ostatnich 5 lat rozegrała 3 oficjalne spotkania z angielskimi klubami − w 2006 roku z Blackburn Rovers, w 2008 z Tottenham Londyn oraz w 2011 roku z Fulham Londyn.
  • W nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku nad Zabłociłem w krakowskiej dzielnicy Podgórze został zestrzelony samolot bombowy typu Liberator ze 178. Dywizjonu Bombowego RAF, którego załoga niosła pomoc walczącym w obronie swej stolicy Polakom. W 1986 roku na budynku dawnej Fabryki Schindlera, przy ul. Lipowej 4, umieszczono tablicę pamiątkową poświęconą pamięci bohaterskich lotników. Od pięciu lat Stowarzyszenie Podgórze.pl organizuje spacery „Liberator nad Zabłociłem”. Często biorą w nim udział świadkowie tamtych wydarzeń.
  • W Muzeum Lotnictwa w Krakowie znajduje się kilka egzemplarzy samolotów brytyjskich, m.in. słynny samolot myśliwski Supermarine Spitfire LF Mk.XVIE z okresu II wojny światowej − wykorzystany w walkach powietrznych w czasie „Bitwy o Anglię”, SEPECAT Jaguar — brytyjsko-francuski samolot myśliwsko-bombowy wykorzystywany przez RAF i Armée de l'air oraz indyjskie siły powietrzne, a także jeden z pięciu zachowanych na świecie egzemplarzy samolotu myśliwskiego Sopwith F.1 Camel.
  • Z brytyjskimi uniwersytetami współpracują m.in. najważniejsze krakowskie uczelnie wyższe jak: Uniwersytet Jagielloński (m.in. z Uniwersytetem Cambridge oraz Uniwersytetem w Sheffield), Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica (z University of Birmingham, University of Cambridge i University of Sheffield) czy Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (m.in. z Plymouth University i London University).
  • W Krakowie prężnie działa British Council – instytucja reprezentująca Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Dzięki niej intensywnie rozwija się wymiana kontaktów, wiedzy, pomysłów i doświadczeń pomiędzy krakowianami a Brytyjczykami.

 

YMCA− YOUNG MEN'S CHRISTIAN ASSOCIATION YMCA to nazwa organizacji o zasięgu międzynarodowym, działającej w ponad 150 krajach, zrzeszającej ponad 30 milionów ludzi ze wszystkich kontynentów. Jej historia sięga połowy XIX wieku i ma swój początek w Anglii. W 2003 roku Polska YMCA obchodziła swoje 80-lecie. Mało kto wie, że to właśnie w YMCA powstały zasady gry w koszykówkę i siatkówkę. Z ruchu YMCA wywodzi się także Skauting. Ognisko Krakowskie Polskiej YMCA działa od 1924 roku. Obecny, pochodzący z 1926 roku gmach YMCA w Krakowie przy ulicy Krowoderskiej (Pałac Młodzieży) został ufundowany przez amerykańskiego przemysłowca Sereno Fenna.

 

Capita, największa firma outsourcingowa w Wielkiej Brytanii, zatrudni docelowo 500 pracowników w swoim nowym centrum biznesowym, które rozpocznie działalność jesienią tego roku w Krakowie.

  • W Krakowie ma swoją siedzibę OmniFinances – znana brytyjska firma specjalizująca się w produktach prawno-finansowych.
  • W Krakowie znajduje się Polski Oddział British Petroleum (BP).
  • W otwartej w 2008 roku w Krakowie filii sieci restauracji Hard Rock Cafe, mieszczącej się przy Rynku Głównym, można obejrzeć przedmioty należące m.in. do Johna Lennona, członków zespołów Kiss i the Who, a także do Jimiego Hendrixa, Boba DYlana, Madonny czy Prince’a.

Kraków ma bezpośrednie połączenia lotnicze z brytyjskimi miastami: Londyn, East Midlands, Leeds Bradford, Liverpool,  Bristol.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Sebastian Nowak
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2012-05-14
Data aktualizacji: 2012-05-14
Powrót